X grupa FCI

FCI 228/X.1  | Afganistan

Chart afgański przez wielu został uznany jednym z najpiękniejszych psów świata i faktycznie jest w tym sporo racji. Piękny, długi, jedwabisty włos nadaje mu wygląd pełen elegancji, aż trudno oderwać od niego wzrok. Wygląd ten zresztą ma swoje odwzorowanie w charakterze – jest to bowiem pies pełen temperamentu, dumny i dostojny. Pierwotnie te piękne psy były wykorzystywane do polowania na wilki, lisy i gazele, ale zdarzało się też, że polowały na zające, a nawet na pantery śnieżne. Polowały samodzielnie, parami bądź w sforze, nie rzadko też samotnie. Ta samodzielność cechuje afgany do dziś. Obecnie jednak rzadko wykorzystuje się te psy jako myśliwskie, za to bardzo często można je spotkać na wystawach psów. Co ciekawe, wyróżnia się dwa typy afganów. Pierwszy z nich to bell-murray czyli typ pustynni, drugi zaś to ghazni czyli gorski. Obecnie jednak trudno spotkać typ pustynny, zanikł bowiem na rzecz tego górskiego, który cechuje się „większym owłosieniem”.

 

Z charakteru pies ten jest przede wszystkim niezależny, zwykło się nawet mówić, iż ma „koci charakter”. W domu zachowuje się raczej cicho, jego prawdziwa natura ujawnia się dopiero na zewnątrz. O chartach mówi się, iż nie wolno ich spuszczać ze smyczy i nie jest to wcale przesadzone. Afgan z natury jest trudny do ułożenia, a raz spuszczony, może zniknąć w gęstwinie lasu, pomknąć za kotem na ruchliwą ulicę lub po prostu ignorować nasze rozpaczliwe wołanie. A taka niesubordynacja może się dla niego skończyć nawet śmiercią. Warto więc pomyśleć o solidnym szkoleniu i spuszczanie ze smyczy zastąpić coursingiem lub agility.

Afgany nie mają większego problemu w kontaktach z dziećmi – tolerują je, ale raczej nie powinno się zostawiać małego dziecka sam na sam z afganem. Inaczej sprawa wygląda ze zwierzętami domowymi, najlepiej, jeśli byłyby z nimi wychowywane, inaczej mogą dążyć do dominacji lub przejawiać agresję.Ważne jest też to, że w przypadku afgana nie sprawdzają się zwykłe metody szkoleniowe. Potrzeba dużo czasu, konsekwentnego podejścia i przede wszystkim całej masy cierpliwości, możliwe jest bowiem, że naszego psa nie ułożymy lub efekty będą nikłe. Ważna jest też wczesna socjalizacja.

Co więcej, mogą być podejrzliwe w stosunku do obcych i początkowo trochę nieufne, ale do swoich są bardzo przywiązane. Cierpią, gdy są ignorowane przez właściciela. Jest też czuły i wrażliwy, a przede wszystkim odważny. Nie nadaje się jednak do życia w mieszkaniu – jest to pies, który potrzebuje otwartego terenu, czy chociażby dużego wybiegu. Warto też zwrócić uwagę na skomplikowaną pielęgnację, na którą trzeba przeznaczyć sporo czasu oraz na fakt, że jest to pies, który znosi do domu bardzo dużo błota, więc jeśli nie jesteśmy fanami błotnych śladów i częstego sprzątania oraz kąpania psa, lepiej zrezygnować zawczasu.

Nazwy: Chart afgański, Afghan Hound, Baluchi Hound, Sage Baluchi, Tazi, Afghanischer Windhund, Levrier Afghan, Lebrel Afgano.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na dużą zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, stróżujący.
Długość życia: ok. 12-14 lat.
Waga i wzrost: 23-27 kg, 64-74 cm.
Umaszczenie: wszystkie kolory, niedopuszczalne są białe znaczenia bądź białe umaszczenie.

© Załoga Chartykasa.