III grupa FCI

FCI 7.III.1 / Wielka Brytania

Airedale terrier, zwany także „Królem Terierów” pochodzi z doliny Aire w środkowej Anglii. Powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania otterhounda z różnymi terierami. W wyniku krzyżówek także i z owczarkiem szkockim ukształtowano teriera niezwykle wszechstronnego, inteligentnego i odpornego. Tym terierem jest właśnie airedale. Podczas wojen światowych zyskał sławę jako pies przenoszący meldunki i sanitarny.

Obecnie nadaje się on jako przewodnik niewidomych, obrońca, ratownik, pies lawinowy, myśliwy, rodzinny i jako towarzysz dzieciom. Sprawdzają się także jako psy policyjne, choć przegrywają z groźniej wyglądającymi owczarkami. Jego spokojne usposobienie sprawia, że można go też szkolić jako pomocnika niewidomym.

Airedale są bardzo samodzielne i inteligentne oraz potrzebują doświadczonego i konsekwentnego opiekuna. Nie powinny się na niego decydować osoby niemające doświadczenia w prowadzeniu psów. Szybko wyczują naszą słabość i wykorzystają to przeciwko nam. Mają też skłonności do dominacji, dlatego w trakcie ich wychowania należy ustalić hierarchię i ściśle jej przestrzegać,

Teriery te lubią dzieci i szybko się z nimi zaprzyjaźniają, jednakże ze względu na swe rozmiary nie powinno się ich zostawiać samymi z małymi dziećmi – przypadkiem mogą im zrobić krzywdę podczas zabawy. Nie mają też problemu z innymi zwierzętami, zwłaszcza gdy wychowują się razem. W przypadku złej socjalizacji mogą być agresywne i nietolerancyjne w stosunku do innych zwierząt.

Należy wziąć pod uwagę, iż są to psy energiczne i bardzo aktywne – nie kupujmy ich mieszkając w centrum miasta z dala od jakiegokolwiek parku. Owszem, mogą mieszkać w bloku, ale musimy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. idealnie nadadzą się dla osób aktywnie spędzających czas, sportowców i też tych, którzy dużo czasu spędzają na łonie natury.

I bardzo dobra rzecz dla alergików – psy te nie gubią sierści! Należy je jednak regularnie wyczesywać specjalną szczotką (najlepiej z naturalnego, twardego włosia) oraz co trzy miesiące trymować, aby usunąć martwe włosy.

Nazwy: Airedale terrier, Waterside terrier, dawniej bingley terrier, airedale, king of terriers, airedale, AT.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na borsuki i wydry.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, obronny.
Długość życia: około 13 lat.
Wielkość i waga: 20-23 kg, 50-61 cm.
Umaszczenie:  brązowo-czarne.

© Załoga Chartykasa