V grupa FCI

FCI 43/V.6  |  Afryka Środkowa

Basenji, to pies w typie pierwotnym. Jest bardzo często trzymany przez ludzi zamieszkujących strefę równikową. Pomimo tego, iż żyje wśród ludzi, musi sobie radzić sam. Tubylcy bardzo cenią go jako psa myśliwskiego i płoszącego, na dodatek ma on wspaniały węch. Na starożytnych malowidłach, pochodzących z Egiptu, często leży u stóp faraonów. Pierwsze basenji pojawiły się poza Afryką w Anglii w XIX wieku. Jednakże jego hodowlę rozpoczęto stosunkowo niedawno.

Jest mało szczekliwy, ale gdy już mu się to zdarzy nie wydaje takiego odgłosu jak inne psy. Jego szczekanie przypomina nieco jodłowanie. Jest psem bardzo czystym, nie wydającym żadnego zapachu. Bardzo często mówi się, iż jest kotem w psim ciele.

Mimo tych zalet nie jest psem dla każdego. Szorstkie traktowania sprawia, że staje się psem upartym i nieposłusznym. Jest indywidualistą, który nigdy do końca się nam nie podporządkuje. Co więcej nie wykona polecenia, które będzie dlań bez sensu lub będzie nieprzydatne. Najłatwiej można się z nim dogadać mówiąc doń prostym psim językiem.

W żadnym wypadku nie nadają się dla osób niezrównoważonych, niepewnych, bojaźliwych i nie mających czasu dla czworonoga. Wymagają konsekwencji w prowadzeniu, musimy być dla nich przewodnikiem i przywódcą jednocześnie. Problemem może być ich ogromny popęd łowiecki, w związku z czym podczas spacerów nie powinno się ich spuszczać ze smyczy, gdyż mogą popędzić w dal za czymś interesującym.

Są też wymagające – potrzebują dużej ilości ruchu i zajęcia, niewybiegane przejawiają zachowania destrukcyjne. Są wtedy jak kapryśny niewyżyty nastolatek. Potrzebują też kontaktu z człowiekiem, nie powinno się ich zostawiać zbyt długo samych.

Nazwy: Basenji, Congo dog, Kongo-terrier, African bush dog, African barkless dog, Ango angari, Zande dog.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Waga i wzrost:  9,5-11 kg, 41-43 cm.
Umaszczenie: zarno-białe, rudo-białe, pręgowane, czarne podpalane. Zawsze z białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa