III grupa FCI

FCI 8/III.2  /  Australia

Australijski terier został wyhodowany ze specjalnym uwzględnieniem australijskich warunków. Ten niewielki, ale jakże zawzięty terier był wykorzystywany do wielu prac – pilnował gospodarstw, kopalni, brał udział w polowaniach, a nawet pilnował owiec. Jednak najbardziej znany jest jako pies do tępienia gryzoni, głównie szczurów, a także i węży. Pomimo faktu, że „Aussie”, jak go czule nazywają australijczycy, jest psem typowo roboczym, szybko zdobył serca wielu innych ludzi jako pies do towarzystwa.

© conversepsycho.deviantart.com

Mały australijczyk nadaje się do życia zarówno na wsi, jak i w mieście. Znany jest ze swojej inteligencji, lojalności i zrównoważonego usposobienia. Jako pies obronny nie jest zbytnio czujny i nie szczeka jak szalony, gdy kogoś zobaczy, ale posiada za to wrodzoną odwagę i pewność siebie, dlatego śmiało możemy zostawić mu do pilnowania dom czy podwórze. Jest łatwy w pielęgnacji, mocno zbudowany i żywotny, doskonały towarzysz w domu jak i poza nim. Z pewnością przekona do siebie zarówno dorosłych i dzieci. Przywiązuje się mocno do swojej rodziny.

Są bardzo aktywne, energiczne i wierne. Są średnio inteligentne i posłuszne, ale bardzo chętne do pracy. Nie nadają się do domu, w którym żyją małe zwierzęta, zwłaszcza gryzonie i króliki, gdyż mają silny instynkt łowiecki i mogą gonić je po całym mieszkaniu. Mają też spore skłonności do dominacji, należy więc to uwzględnić w ich wychowaniu.

Z powodzeniem możemy go wprowadzić do domu z dziećmi, ale najlepiej tymi starszymi. Nie przejawiają zachowań agresywnych i dobrze dogadują się z domownikami.  

© deceptico.deviantart.com

Nazwy: Terier australijski, australian terrier, terrier australien, aussie.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na szczury, stróżujący.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 5-6 kg, 24,5-25,5 cm.
Umaszczenie: niebieski-podpalany, piaskowy.

© Załoga Chartykasa