IV grupa FCI

FCI 148/IV.1  |  Niemcy

Jamnik krótkowłosy to śmiały pies myśliwski, ale jednocześnie bardzo dobrze sprawdza się w roli psa kanapowego. Dzięki swoim rozmiarom jest w stanie dopasować się do każdego mieszkania, a krótka sierść sprawie, że jest to pies niekłopotliwy w pielęgnacji. Te dwa czynniki przyniosły mu dużą sławę i to właśnie ten jamnik jest najbardziej znany ze wszystkich dziewięciu odmian.

 

W czasie spaceru jest wytrzymały, bardzo energiczny i wytrwał, jak zresztą wiele psów myśliwskich. W domu zaś przeistacza się w bardzo towarzyskiego i uczuciowe psa. Jamnik jest psem, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem i bez problemu okręci go sobie wokół palca. Jego sierść jest gładka, pozbawiona zapachu, nie przepuszcza deszczu i piasku. Należy tylko pamiętać, że jamniki bardzo źle znoszą chodzenie po schodach.

Jest psem aktywnym, tak więc odradza się go ludziom leniwym. Miewają tez skłonności do ścigania małych zwierząt i ptaków, dlatego trzeba pomyśleć o szkoleniu i nauczeniu go przede wszystkim przychodzenia na zawołanie. Jako pies myśliwski, jamnik może nagle zapomnieć o tym, czego go nauczyliśmy i odbiec w nieznane, goniąc królika. Jednakże cechujący je upór i nieustępliwość znacznie utrudniają tresurę.

© swide.com

Mogę mieć problemy w kontaktach z dziećmi, wiele z nich nie toleruje dzieci, jednakże przy odpowiednim ułożeniu, mogą się bardzo z nimi zaprzyjaźnić. Cechuje je wrodzona inteligencja oraz odwaga, odziedziczona w spadku po spanielach i terierach. Jamniki wymagają dużo uwagi i poświęcenia, inaczej mogą stać się agresywne i bardzo uciążliwe.   

Nazwy: Jamnik krótkowłosy standardowy, dachshund, teckel, dackel, bassotte, tacskó, такса, jezevčík, melhundo, дакел, gravhund, mäyräkoira, taksas, dashond, standard shorthair dashund, Dachshund Kurzhaar.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na borsuki.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 14-17 lat.
Wielkość i waga: Standardowy: 6,5-11,5 kg, 13-25 cm.  Miniaturowy: 4-5 kg, 13-25 cm. Króliczy: do 30 cm, do 3,5 kg.
Umaszczenie: jednobarwne rude, rudożółte, żółte z odcieniem czarnym lub bez; dwubarwne czarne lub czekoladowe z rdzawobrunatnymi lub żółtymi znaczeniami; łaciate (marmurkowe, pręgowane) na ciemnym tle )czarnym, rudym, szarym) białe plamy; tło rude lub żółte z ciemniejszym pręgowaniem; inne umaszczenia: wszystkie inne poza białym i jednolicie czarnym.

© Załoga Chartykasa