VI grupa FCI

FCI 153/VI.3  |  Chorwacja

Dalmatyńczyk z pewnością zyskał wielu fanów odkąd pojawił się film „101 dalmatyńczykach” oraz jego kontynuacja „102 dalmatyńczyki”. Jego tradycyjnym zajęciem było towarzyszenie powozom tuż obok koni i odstraszanie wszelkich zwierząt, mogących konie zaatakować lub przestraszyć. Wraz z wynalezieniem samochodów nieco straciły na znaczeniu, co mogło przyczynić się do zagłady jednak przez jakiś czas zapewniały bezpieczeństwo koniom, które ciągnęły strażackie wozy. Później dalmatyńczyk stał się psem strażackim, czymś na wzór symboli. Zapewne wielu ludzi kojarzy dalmatyńczyka właśnie z wozami strażackimi, stąd też jedna z ich nazw – Firehouse dog (pies strażacki).

Cechują się dużą szybkością i wytrzymałością, są silne i muskularne. Te żywe psy potrzebują dużej ilości ruchu, dlatego nadaję się głównie dla osób aktywnych i do trzymania na dużych powierzchniach (nie poleca się do trzymania w blokach i na obszarach gęsto zaludnionych). Dalmatyńczyki znane są ze swojego spokojnego stosunku do koni. Grzeczne i ostrożne wobec obcych są niezawodnymi psami stróżującymi. Z racji, że nie uległy modzie są niezepsute i wytrzymałe. Rzadko chorują i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Chętnie wypełniają polecenia swojego właściciela i są idealnymi psami do towarzystwa.

Są to psy odważne, czujne i zrównoważone. Cechuje je też wysokie przywiązanie do członków rodziny, dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Ale uwaga, jako pies rodzinny sprawdzi się tylko wtedy, jeśli zostanie nauczony obchodzenia się z dziećmi! W przeciwnym razie może okazywać agresję. Irytujący może być fakt, że dalmatyńczyki gubią dużo sierści, przez co trzeba je czesać codziennie przez 10 minut (w okresie linienia). Często spotykane problemy zdrowotne u tych psów to kamica moczanowa, głuchota, młodzieńcza nefropatia, cisawica i skręt żołądka.

Nazwy: Dalmatyńczyk, Dalmatinac, Dalmatiner, Dalmatian, Carriage dog, Spotted coach dog, Firehouse dog, Plum pudding dog, Dal, Dally.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie, pies powozowy.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Długość życia: około 14-17 lat.
Waga i wzrost 23-25 kg, 50-61 cm.
Umaszczenie: Białe w czarne bądź brązowe łaty.

© Załoga Chartykasa