X grupa FCI

  FCI 164/X.2  |  Wielka Brytania

Charty szkockie zostały nazwane niegdyś królewskimi psami ze Szkocji. Były cenione za wytrwałość i odwagę, używany głównie podczas polowań na jelenie. Ich popularność znacznie się zmniejszyła, gdy wynaleziono i ulepszono broń palną. Ciekawe jest to, iż charty szkockie zostały użyte w celu odratowania i odzyskania wilczarzy irlandzkich, gdy te były na skraju wyginięcia.

 

© vivi-mai.deviantart

Dzisiejsze deerhoundy niewiele różnią się od swoich przodków. Są to psy spokojne i pełne godności, obdarzone wielką wytrwałością i nieposkromioną wręcz odwagą. Są w dodatku czułe i wrażliwe. Wierne swojemu właścicielowi, potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Jeśli zapewnimy im wystarczająco dużo ruchu i przestrzeni do wybiegania się, przystosują się do wielu warunków. Uwielbiają dzieci, bardzo dobrze się z nimi dogadują, można więc myśleć o nim w kategorii psa rodzinnego.

Dorosłe deerhoundy to psy bardzo spokojne i przyjacielskie, problem jest z młodszymi osobnikami, które wymagają dużej ilości uwagi z naszej strony. Jeśli im tego nie zapewnimy, mogą przejawiać zachowania destrukcyjne – niszczyć sprzęty, a także ignorować nasze komendy. Charty te nie są też zbyt czujne i rzadko szczekają, dlatego nie nadają się na stróża.

Dobrze sprawdzają się w coursingu, posiadają silny instynkt myśliwski i potrzebują możliwości wykorzystania zasobów energii. Bardzo chętnie będą towarzyszyły nam w długich spacerach bądź przebieżkach, jest to więc idealny towarzysz dla osób aktywnych i chętnie uprawiających sporty. Dobrym rozwiązaniem mogą też być przejażdżki konne, podczas których mógłby nam towarzyszyć. Szorstka sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

© salvas.deviantart.com

Nazwy:  Chart szkocki, Deerhound, Scottish deerhound, Highland deerhound, Schottischer hirschhund.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na jelenie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Długość życia: około 9-11 lat.
Waga i wzrost: 36-45 kg, 71-76 cm.
Umaszczenie: płowe, czerwone, czerwone pręgowane, niebiesko-szare, szare, czarne pręgowane.

© Załoga Chartykasa