VIII grupa FCI

FCI 110/VIII.1  |  Wlk. Brytania

Curly-coated retriever, ze względu na swą charakterystyczną lokowaną szatę, nazywany jest także retrieverem lokowanym. Jest największym z retrieverów, ale także jednym z najstarszych psów wodnych. Spokrewniony jest prawdopodobnie z pudlem, irlandzkim spanielem wodnym i labradorem. Dawniej trzymany był głównie przez strażników łowieckich do zwalczania kłusowników, dlatego także i dziś przejawia wybitne skłonności do obrony.

© fotocommunity.de

Ogólnie mówiąc curly-coated różni się od swoich kuzynów. Jest od nich bardziej odporny i uparty, potrzebuje konsekwentnego szkolenia już w szczenięctwie, inaczej później możemy mieć z nim sporo problemów. Jest to rasa dość rzadka, nigdy nie uzyskała takiej popularności, jak pozostałe retrievery, być może ze względu na fakt, iż CCR nie zna słowa uległość. Jest to pies pełen temperamentu, rozwija się dość późno. Potrzebuje cierpliwego i przyjaźnie nastawionego właściciela, który spokojnie, aczkolwiek stanowczo będzie stawiał na swoim.

Pies ten potrzebuje sporej ilości ruchu i różnorodnych zajęć. Można więc śmiało startować w turniejach sportowych, trenować agility, ratownictwo, czy nawet kursy na psa obronnego lub myśliwskiego. Jest to pies doprawdy wszechstronnie użytkowy. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, w kontaktach z dziećmi okazuje cierpliwość. Jego szata praktycznie nie traci włosa, a pielęgnacja jej polega na zwilżaniu jej letnią wodą i masowaniu końcami palców.

Nazwy:  Curly-coated retriever., urly, CCR, Retriever kędzierzawy, Retriever de Pelo Rizado.
Przeznaczenie pierwotne:  wyszukiwanie ptactwa wodnego.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: 32-36 kg, 64-69 cm.
Umaszczenie: Czarne bądź czekoladowe.

© Załoga Chartykasa