FCI 121/VIII.1  |  Wlk. Brytania

Hodowlę flat-coated retrieverów rozpoczęto w XIX wieku, od tego czasu niewiele się zmieniły. Krew collie, z którym był krzyżowany, wpłynęła nagładkość jego sierści (nazywany jest retrieverem gładkowłosym), inteligencję i łatwość w prowadzeniu. W owych czasach był to najpopularniejszy z retrieverów, obecnie jednak jego popularność zanikła, gdyż nawet w swojej ojczyźnie nie jest zbyt często spotykany.

Ze względu na dłuższą szatę, nadaje się on bardziej na otwarte przestrzenie. Jak każdy retriever, wspaniale aportuje zarówno z wody, jak i na lądzie, ma ponadto doskonały węch. Jest to pies wrażliwy, potrzebuje stałego kontaktu z rodziną. Ma doskonały kontakt z dziećmi i niewiarygodną wręcz cierpliwość do nich. Wydaje się być wiecznie zadowolony i szczęśliwy, dlatego niekiedy mówi się o nim wieczne szczenię.

O flatach mówi, że się kochają wszystkich, nawet nieznajomych, dlatego w ogóle nie nadają się na psy obronne i nie należy ich szkolić w tym kierunku. Co prawda są czujne, ale nie przejawiają nic więcej w tym kierunku. Uwielbiają zabawy i różnego rodzaju zajęcia, dlatego warto wykazać się odrobiną kreatywności i wymyślać im różne zabawy. Psie sporty także będą dobrym rozwiązaniem.

Jest to pies bardzo inteligentny, pełen ciepła, aktywny i posłuszny. Wymaga dużo ruchu, ale za to łatwo i chętnie się uczy, jeśli są to ćwiczenia krótkie i zróżnicowane. Świetnie odnajdzie się w domu z początkującym właścicielem, rodziców z małymi dziećmi, czy fanów sportu. Musimy tylko pamiętać o tym, że jest to pies myśliwski, który łatwo może się nudzić, a do tego wrażliwy, potrzebujący wiele ciepła u uwagi z naszej strony. Jeśli o tym nie zapomnimy – zyskamy wspaniałego towarzysza na długie lata.

 

Nazwy: Flat-coated retriever, flat, retriever gładkowłosy, gładkowłosy pies aportujący, FCR, Flatcoat, Flattie, Flatte.
Przeznaczenie pierwotne:  aportowanie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: towarzysz myśliwski, pies na próby polowe.
Długość życia: około 12-14 lat.
Waga i wzrost: 25-35 kg, 56-61 cm.
Umaszczenie: Czarne bądź czekoladowe.

© Załoga Chartykasa