Historie ras

© sannas.deviantart.com

W czasach, gdy w basenie Morza Śródziemnego królowali piraci i złodzieje, psy bojowe cieszyły się ogromną popularnością. Ich zadaniem było ochraniać ludzi i majątek przez atakami ze strony piratów. Były to duże, silne, waleczne i odporne psy w typie molosa, używane zarówno do polowań, jak i walk z bykami. Taka rozrywka cieszyła się popularnością za czasów ogromnych alantów. Walczące psy były nazywane po prostu perro de presa, co oznacza pies chwytający lub trzymający.

Na początku XVII wieku Anglicy przywieźli ze sobą swoje psy bojowe i stróżujące. Prawdopodobnie krzyżowały się one z psami z wyspy. Można więc przypuszczać, że perro de presa mallorquin, po katońsku zwany ca de bou (w tłumaczeniu pies na byki) powstał w wyniku skrzyżowania się angielskich psów bojowych i miejscowej populacji perro de presa.

Gdy wydano zakaz walk, populacja ca de bou zaczęła gwałtownie zanikać, jednak dzięki zaangażowaniu miłośników, rasie udało się przetrwać do dziś. Pierwsze wpisy do księgi rodowodowej pochodzą z roku 1932, a pierwszy pokaz rasy na wystawie odnotowano w latach 1928 i 1929

© Załoga Chartykasa