VIII grupa FCI

FCI 125/VIII.2  |  Wielka Brytania

Największy ze spanieli lądowych, zyskał nazwę od umiejętności zaskakiwania zwierzyny, która podrywała się (ang. spring) i wpadała w sieci myśliwych lub szpony sokołów, używanych dawniej do polowań. Jest to w każdym calu pies myśliwski, niezmordowany w pracy w terenie, wytrwały i nieustępliwy, nadaje się idealnie do roli wszechstronnego psa myśliwskiego.

Wesoły i cierpliwy wobec dzieci, angielski springer spaniel przedkłada nade wszystko uczestnictwo w zabawie i towarzystwo człowieka. Wymaga bardzo dużo ruchu; poza bieganiem i myszkowaniem wielką przyjemność sprawia mu pływanie. Nie może zostawać sam przez wiele godzin na niewielkiej przestrzeni. Na ogół są spokojne i zrównoważone, zrobią wszystko, by zadowolić swojego właściciela. 

Warto wykorzystać to, szkoląc je i trenując z nimi, nagradzając każdą zrobioną dobrze rzecz. Angielskie springery kochają pracę z człowiekiem i jego obecność obok, a co więcej są bardzo aktywne – można więc śmiało myśleć o sportach i różnych formach aktywności na świeżym powietrzu.

Są to psy inteligentne, wierne, łagodne i towarzyskie. Co więcej odważne, zabawne, energiczne i wesołe. Sprawiają, że patrzy się na nie z przyjemnością i po prostu chce się z nimi przebywać. Bardzo szybko się uczy i wyczekuje aprobaty właściciela. One po prostu kochają wszystkich, kto tylko ma chwilę i poświęci im trochę swojej uwagi.

Jeśli nie zapewnimy tym psom odpowiedniej dawki stymulacji fizycznej i psychicznej, będziemy je ignorować i będą zostawały same, staną się nerwowe, szczekliwe i będą przejawiały zachowania destrukcyjne, niszcząc meble i wykopując dziury. To nie jest pies dla ludzi, którzy nie mają czasu, ani dla tych, którzy rzadko bywają w domu. Jeśli tacy jesteśmy – nie bierzmy go w ogóle pod uwagę.

Nazwy: Springer spaniel angielski, english springer spaniel, springer spaniel.
Przeznaczenie pierwotne: płoszenie zwierzyny, aportowanie.
Przeznaczenie obecne: Przeznaczenie obecne:
Długość życia: około 12-14 lat.
Waga i wzrost: 22-24 kg, 48-51 cm.
Umaszczenie: czarno-białe, czarno-brązowe.

© Załoga Chartykasa