III grupa FCI

FCI 12/III.1  |  Wielka Brytania

Foksterier gładkowłosy jest starą brytyjską rasą wyhodowaną do polowań na lisy, która radzi sobie dobrze także z królikami i szczurami. Tropiąc lisy w norach lub na ziemi umie wypłoszyć je z kryjówki, znalezionej przez psy gończe, i zabić. Obecnie trzymane raczej jako psy do towarzystwa pozostały psami o zaciętym charakterze.

Foksteriery są psami o silnym małym ciałku, szybkie i wytrzymałe. Dzięki tym atrybutom idealnie nadają się do roli małego psa myśliwskiego, wślizgującego się do niewielkich nor. Znane są ze swej zaciętości w stosunku do gryzoni i skuteczności w polowaniach.

Są to psy ruchliwe i aktywne, zawsze gotowe do zabawy. Zadowolą się gonitwą za piłką, szarpaniem liny, a także zwykłym baraszkowaniem po trawniku. Są niezwykle zwinne i błyskawicznie reagują na zmiany, dlatego świetnie odnajdą się w sportach, jak agility czy flyball.

W domu na ogół są bardzo czyste i chiche. Dość dobrze sprawdzają się jako stróże, gdyż głośnym szczekaniem informują o zbliżaniu się obcego do posesji. Chętnie się uczą i wykonują komendy swego pana. Szkolenie jednakże musi być zróżnicowane, a sesje krótkie, gdyż psy te b a znudzone przestaną wykonywać nasze polecenia.

Potrzebują bliskości człowieka – uwielbiają zwijać się w kłębek i leżeć na stopach swojego pana.  W czasie spacerów często rzucają się w pogoń za poruszającymi się obiektami, dlatego należy zawsze mieć go na oku.  Kochają las i wodę, dlatego weźmy to pod uwagę i zabierajmy je w takie miejsca, gdy mamy możliwość. Nie znoszą samotności i braku zajęcia. S

Nazwy: Foxterrier krótkowłosy, fox terrier, foxterrier, shor haired foxterrier, shor haired fox, fox, smoot foxterrier, foxy.
Przeznaczenie pierwotne: pogoń za lisem, zabijanie szkodników.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia:  około 13-15 lat.
Waga i wzrost: 7-8 kg, 38,5-39,5 cm.
Umaszczenie: białe, biało-rude, czarne podpalany.

 © Załoga Chartykasa