III grupa FCI

 

FCI 169/III.1  |  Wielka Brytania

Początkowo foxterrier szorstkowłosy używany był jako pies myśliwski, głównie do pogoni za lisem. Dzisiejsze foxterriery, jak każdy terrier mają swój charakterek, a także posiadają stałą chęć do polowania na zdobycz, bez względu na to jak duża, bądź jak mała będzie.

Są wyjątkowo inteligentne, uczuciowe i kochające. Posiadają niewyczerpane wręcz zasoby energii, dlatego wymagają dużych ilości ruchu, chętnie też pracuje w wodzie. Mogą stać się idealnym kompanem do porannych przebieżek, odpowiednie będą dla nich spacery po otwartym terenie. Ze względu na popęd łowiecki, należy go stale mieć na oku, aby nie wyrwał się i nie pogonił za małym zwierzęciem.

Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia, należy też zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zajęcia, gdyż znudzone i niewybiegane przejawiają zachowania destrukcyjne. Piętnastominutowy spacer czy szybka przebieżka wokół bloku nie wystarczy, psy te potrzebują co najmniej jednego długiego spaceru wciągu dnia, który powinien zawierać elementy zabawy i można wprowadzić też szkolenie.

Świetnie dogadują się z osobami aktywnymi i bardzo chętnie towarzyszą im w codziennej aktywności. Dobrze dogadują się z dziećmi, ale lepiej je wprowadzać do domu ze starszymi dziećmi. Nie są agresywne, ale ich nadmierna aktywność może być niebezpieczna dla maluchów.  Na spacerach musimy też uważać na inne psy, gdyż lubią zaczepki.

Choć są psami szorstkowłosymi, ich pielęgnacja nie jest najtrudniejsza. Sierść potrzebuje regularnego trymowania, na nogach i brodzie trzeba ją wyrównać. Jeśli nie mamy psa wystawowego, nie musimy robić tego regularnie co kilka miesięcy, jednakże jest to jedyny sposób, aby pozbyć się martwej sierści.

Nazwy: Wire fox terrier, wire-haired fox terrier, fox terrier, fox, foxterrier szorstkowłosy, foksterier, wire foxy.
Przeznaczenie pierwotne: wyganianie lisów z nor, zabijanie drobnych ssaków, polowanie na króliki.
Przeznaczenie obecne do towarzystwa.
Długość życia: około 13-14 lat.
Waga i wzrost: 7-8 kg, 38,5-39,5 cm.
Waga i wzrost: białe, biało-rude, biało-czarne, tricolor.

© Załoga Chartykasa