I grupa FCI

 

 FCI 166/I.1  |  Niemcy

Boom na psy owczarskie nastąpił w XIX wieku w okresie rewolucji przemysłowej i rozwoju miast – wzrosła przestępczość, zrodziło się zainteresowanie psami służbowymi. W połowie stulecia w Niemczech utworzono pierwszy związek popierający hodowlę psów owczarskich do celów wojskowych i służbowych – Phylax. Mimo że związek istniał zaledwie kilka lat, okazał się bardzo użyteczny, gdyż zwrócił uwagę na potencjał hodowlany drzemiący w psach pasterskich.

owczarek niemiecki krótkowłosy

Poprzez te wszystkie stulecia owczarki zasłużyły na miano psów odważnych, wytrzymałych i niezwykle wszechstronnych. Oprócz pierwotnej roli psów pilnujących stad owiec, stały się psami meldunkowymi, przenoszącymi wiadomościami, stróżującymi, policyjnymi, wojskowymi, poszukującymi narkotyki, więziennymi, pracują w kryminalistyce, są przewodnikami niewidomych, poszukują zaginionych ludzi, sprawdzają się w sportach, są obecne także w ratownictwie.

Poza pracą stały się także doskonałymi psami rodzinnymi i towarzyszącymi. Zachowują się z rezerwą do obcych, są wierne i oddane swoim właścicielom i całej rodzinie. Są też świetne z dziećmi – cierpliwe i opiekuńcze, zaganiają je jak dawniej pilnowane zwierzęta i każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z tymi psami z pewnością stwierdzi, że są niesamowite. Jednakże owczarki mają tyleż samo zalet, co wad.

owczarek staroniemiecki © herbuczarnywilk.pl

Obecnie rasa podzieliła się na cztery typy – typ użytkowy i typ wystawowy, gdzie ten pierwszy odchodzi od wzorca, ma niezdecydowane mniejsze kątowanie kończyn, wyżej położony zad i w większości są to psy krótkowłose. Cechują się wyższą aktywnością i jeszcze większym zapotrzebowaniem na zajęcie i pracę.

Drugim podziałem jest linia owczarka, którą obserwujemy na co dzień oraz na wystawach oraz linia staroniemiecka, hodowane z pierwotnych linii owczarka niemieckiego, nie zmienionych dążeniem do doskonałości. Są większe, masywniejsze i cięższe od pozostałych owczarków.

Dodatkowo owczarki niemieckie dzielą się na psy długowłose i krótkowłose. Odmiana długowłosa przez bardzo długi czas była wykluczana z wystaw oraz nieakceptowana przez FCI, dodano ją do wzorca owczarka dopiero w 2010 roku.

owczarek niemiecki w odmianie czarnej © wikipedia.com

Owczarki te są odważne, bystre, inteligentne, czujne i przede wszystkim nieustraszone. Świetnie czują się na świeżym powietrzu i muszą mieć zapewniony ruch i zajęcie – świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju sportach. Sprawdzą się w roli psów stróżujących, gdyż nie są zbyt wylewne wobec obcych. Inne zwierzęta też traktują z dystansem.

posłuszne i chętne do nauki, szkolenie ich to czysta przyjemność, jednakże należy uważać podczas szkolenia i wykazać się silną wolą, gdyż są cwane i w każdej chwili wykorzystają naszą nieuwagę i niekompetencję. Niektóre z nich mają skłonności do dominacji i lubią podporządkowywać sobie otoczenie, dlaczego tego należy zwrócić na to uwagę. Są spokojne i mają wrodzoną pewność siebie, co sprawia wrażenie, iż są dostojne i bardzo poważne.

owczarek niemiecki długowłosy

bardzo wierne i bez wahania skoczą w ogień za swym panem. Nie są agresywne, agresja jest poważną wadą w rasie. Z reguły nie awanturują się z psami, ale zdarzają się osobniki lubiące zaczepki. Nie są też bardzo szczekliwe, szczekają z konieczności. Nie mogą przebywać zbyt długo w samotności, gdyż potrzebują kontaktu z człowiekiem i jego bliskości.

Krąży opinia iż owczarki są psami dla każdego, ale nie jest to prawda. Owczarki są fantastycznymi psami – to 200 procent psa w psie – ale mogą sprawiać problemy wychowawcze. Wystarczy, że wyczują, iż właściciel jest słaby i niepewny swojej pozycji, aby spróbować zaatakować fotel lidera i stać się samcem alfa w rodzinnym stadzie. Źle prowadzone szybko mogą stać się niebezpieczne, rozchwiane psychicznie, lękliwe, agresywne i dominujące.

U ONów trzeba zwrócić szczególną uwagę na stawy w okresie wzrostu, gdyż mają bardzo duże skłonności do dysplazji stawów, dlatego nie należy ich przemęczać za młodu i niekiedy potrzebne mogą być specjalne preparaty witaminowe. Innymi spotykanymi schorzeniami są: przerost gruczołu krokowego (prostata), zmiany alergiczne, dysplazja stawów łokciowych, gnilec, enostoza – młodzieńcze zapalenie kości i nowotwory.

Nazwy: Owczarek niemiecki, Altdeutscher Schäferhund, Deutscher Schäferhund, German Shepherd Dog, Alsatian, Owczarek alzacki, Alsatian Wolf Dog, Berger Allemand, Schäferhund, German Shepherd, Shepherd, GSD, Deutscher Schäferhund, Schäferhund, DSH, ON, owczarek niemiecki długowłosy, owczarek niemiecki krótkowłosy, owczarek staroniemiecki.
Przeznaczenie pierwotne: wszechstronny pies użytkowy.
Przeznaczenie obecne: wszechstronny pies użytkowy.
Długość życia: około 13 lat.
Wielkość i waga: 58- 68 cm, 30-50 kg.
Umaszczenie: czarne z czerwonobrązowym, brązowym, żółtym do jasnoszarego podpalaniem. Czarne lub szare jednobarwne, z szarymi lub ciemniejszymi przesianiami, czarnym czaprakiem i maską. Dopuszcza się małe białe znamiona na piersi ale są one popożadane.

 © Załoga Chartykasa