VII grupa FCI

FCI 119/VII.1  |  Niemcy

Psia „złota rączka”, wyżeł niemiecki krótkowłosy jest wszechstronnym psem myśliwskim, który umie wystawiać, podrywać i aportować zdobycz. Dzięki wyostrzonemu węchowi może pracować na każdym terenie i we wszystkich warunkach pogodowych. Odnosi także znaczne sukcesy na zawodach psów myśliwskich, podczas ćwiczeń w polu i na ringu wystawowym.

Silne, zwinne, o harmonijnej budowie ciała, wyżły niemieckie krótkowłose obdarzone są wielką inteligencją i żywością. Nie nadają się do małych mieszkań, potrzebują bowiem dużo przestrzeni. Mogą być sympatycznymi psami rodzinnymi jeśli otrzymają wystarczającą ilość ruchu. Przyjazne i uczuciowe, są spokojnymi, towarzyskimi i niekłopotliwymi we współżyciu członkami rodziny.

Są pewne siebie, zrównoważone, energiczne i obdarzone ogromną pasją myśliwską. Na co dzień spokojne i ciche, w lesie zmieniają się w prawdziwe demony myślistwa. Chętnie podporządkują się właścicielowi, jeśli ten będzie konsekwentny w swych działaniach. Jeśli opiekun jest nieudolny, szybko przejmą kontrolę i staną się samcem alfa.

Szkolenie w tej rasie i dobre wychowanie jest bardzo istotne, w przeciwnym razie staną się nieposłuszne, nadpobudliwe i destrukcyjne. Dobrze prowadzone są łagodne i przyjacielskie, a ponadto wspaniale dogadują się z dziećmi i świetne sprawdzają się w roli nianiek, podążając krok w krok za swymi małymi przyjaciółmi.

Nie mają problemu z innymi zwierzętami w domu, nie zaatakują ich, jeśli nie będą miały powodu, jednakże często polują na małe zwierzątka na spacerach. Może też z powodzeniem zamieszkać w bloku, jeśli zapewni im się ruch i zajęcie.

Nazwy: Wyżeł niemiecki krótkowłosy, German short haired pointer, german pointer, deutsch Kurzhaar.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Waga i wzrost:  23-29kg, 56-66 cm.
Umaszczenie: brązowe, brązowe z plamkami lub dereszowatymi plamami, ciemny deresz, jasny deresz, białe z brązowymi znaczeniami, czarne, czarne z żółtym podpalaniem.

 © Załoga Chartykasa