II grupa FCI

FCI 235/II.2  |  Niemcy

Apollo w świecie psów, dog niemiecki był używany przez bogate niemieckie rody do polowań na dziki i jelenie. Nie było to zadanie łatwe, toteż potrzebny był silny pies obdarzony wielką witalnością i wytrzymałością, które pozwalały mu mierzyć się ze zwrotnym, rozjuszonym, niebezpiecznym dzikiem europejskim.

Dogi niemieckie są potężne, pełne werwy i odważne i mają piękny głęboki głos. Nieufne w stosunku do obcych i w razie potrzeby gotowe do ataku, łagodne i miłe wobec własnej rodziny i przyjaciół. Wierne, godne zaufania i całkowicie oddane, lubią dzieci i instynktownie się nimi opiekują. Mimo swoich rozmiarów, są grzecznymi psami domowymi i w pełni cieszą się z wygód.

Choć są to psy ogromne, uważane za jedne z największych, bez problemu odnajdują się na każdej przestrzeni, nawet tej małej, o ile jest dobrze urządzona – bez zbędnych przedmiotów i ozdóbek, które mógłby z łatwością strącić. Nie są przesadnie aktywne, wystarczy średniej długości spacer w ciągu dnia i odrobina zabawy i czułości i każda przestrzeń będzie dobra.

Mają opinię łagodnych olbrzymów i jest w tym sporo racji, gdyż są to psy delikatne i wrażliwe, które łatwo zranić i zniechęcić do działania. Agresywne metody szkolenia, krzyki i bicie – jest to prosta metoda, aby sprawić, by pies nas znienawidził. Co więcej szkolenie ich może być męczące i frustrujące, gdyż są z natury leniwe i niezbyt chętnie reagują na komendy.

Szybko przystosowują się do życia rodzinnego i są łagodne wobec wszystkich jej członków, zwłaszcza dzieci, dla których są niczym niańki. Najszczęśliwsze sa będąc blisko swej rodziny, uwielbiają towarzyszyć panu w domowych obowiązkach i stale przebywać w jego pobliżu.  Nie pozwalajmy jednak wyprowadzać go dzieciom – ważą tyle, co dorosły człowiek i ich szarpnięcie może być niezwykle silne i bardzo bolesne dla małego dziecka.

Często spotyka się u nich problemy ze stawami, bardzo typowe dla tak dużych psów. Należy też zwrócić uwagę na ich żywienie, gdyż powszechne są także skręty żołądka. Spotyka się u nich także zaburzenia pracy serca, raka kości, modzele (na stawach łokciowych i kolanowych) oraz artretyzm.

Nazwy: Dog niemiecki, great dane, deutsche Dogge, german mastiff, Gentle giant,
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na dziki.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 6-8 lat.
Wielkość i waga: minimum 72 cm, 50-90 kg.
Umaszczenie: żółte, pręgowane, niebieskie, czarne i łaciate.

 © Załoga Chartykasa