VII grupa FCI

FCI 57/VII.1   |   Węgry

Znany na Węgrzech jako żółty wyżeł, Vizsla był psem myśliwskim dawnych władców i arystokracji. Hodowany do polowań na ptactwo i zwierzynę łowną, wystawiania i aportowania z lądu i wody, węgierski Vizsla posiada liczne wyjątkowe umiejętności psów myśliwskich. Charakterystyczne cechy węgierskiego Vizsla to wytworny wygląd, silna budowa ciała i pełne wdzięku ruchy. Krótki, gładki włos barwy starego złota lub piaskowej żółci wymaga niewiele pielęgnacji.

bardzo energiczne, a jednocześnie łagodne i pogodne. Należy im zapewnić odpowiednia dawkę ruchu i zajęcia, najlepiej będą się czuły u osób aktywnych, prowadzących sportowy tryb życia. Warto też pomyśleć o jakimś sporcie lub próbach pracy, które pozwolą rozwinąć ich charakter i zaspokoić potrzebę ruchu.

Węgierskie wyżły są bardzo oddane, wierne i opiekuńcze wobec swoich właścicieli. Z tegoż powodu zyskały miano rzepek i przylep, gdyż na krok nie odstępują właściciela. Szybko tworzą bliskie relacje z właścicielami i innymi zwierzętami domowymi. Są na ogół ciche i trudno je zmusić do agresywnych zachowań. Z tego też powodu doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi i można je polecić zarówno osobom samotnym jak i rodzinom z małymi dziećmi.

Wyżły te kompletnie nie nadają się dla ludzi mało ruchliwy i leniwych. Posiadają niebywałą wytrzymałość – są w stanie zamęczyć każdego psa i człowieka. Wydaje się, że nigdy nie mają dość ruchu. Szczególnie w młodym wieku ich dążenie do aktywności fizycznej jest bardzo duże i niezwykle ważne jest aby umożliwić im codzienne wyszalenie się. Niewybiegane psy są zaniepokojone i nerwowe, a pozbycie się tego napięcia może oznaczać na przykład demolowanie domu.

Są urodzonymi aporterami. Lubią nosić różne przedmioty. Na powitanie przynoszą cokolwiek co jest w zasięgu ich pyska np. kapcie, zabawki. Mają skłonność do łapania za ręce, co może być odstraszające dla nieprzygotowanych na to osób, lecz jest gestem przyjaźni a nie próbą ugryzienia. Bardzo lubią też dźwięk własnych głosów, nie są szczekliwe ale wydają całą gamę innych dźwięków.

Wyżły węgierskie bardzo dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie z wysokimi temperaturami. Osobniki mieszkające cały rok w kojcu nie mają problemów z odpornością na niskie temperatury, jednak sporo psów mieszkających w domu marznie przy większych mrozach.

Wyżły te nie należą do psów długowiecznych, niemniej jednak są na ogół zdrowe i rzadko chorują. Najczęściej pojawiającymi się schorzeniami wśród rasy są: dysplazja stawu biodrowego, epilepsja i choroba autoimmunologiczna. Są też wrażliwe na choroby układu pokarmowego. Cierpią również na schorzenia aorty i dysplazję zastawki trójdzielnej. Nierzadko spotyka się również zaburzenia wzrostu, w tym karłowatość.

Nazwy: Wyżeł węgierski krótkowłosy, Magyar vizsla, Wyżeł węgierski gładkowłosy, Hungarian Vizsla, Vizsla.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia 10-14 lat.
Wielkość i waga: 54-64 cm,
Umaszczenie: złoty w różnych odcieniach.

 © Załoga Chartykasa