VII grupa FCI

FCI 120/VII.2   |   Irlandia

Zadaniem tych utalentowanych psów myśliwskich i użytkowych jest wystawianie zwierzyny łowionej do sieci lub przez tresowane sokoły. Arystokratyczny wygląd nic nie ujmuje ich walorom użytkowym, a olśniewająca powierzchowność utrwaliła się w wyniku krzyżowania szybko biegających, eleganckich linii. Cechą charakterystyczną tej rasy jest bez wątpienia bujny, mahoniowej barwy włos.

Mają beztroski, nieco swawolny charakter i zawsze doskonały humor. Czasami bywają trochę uparte, ale są łatwe do ułożenia pod warunkiem, że uwzględni się nieco późniejsze dojrzewanie tej rasy. Ta cecha ma też swoje zalety, bo choć z wiekiem stają się spokojniejsze, znane są z tego, że na zawsze zachowują dziecięce rozbrykanie i radość życia. Pełną dojrzałość psychiczną uzyskują po ukończeniu około 30 miesiąca życia.

Setery irlandzkie potrzebują dużo ruchu, który jest niezbędny do utrzymania kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Są niesamowicie żywe i wesołe. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i wszelką aktywność, która pozwala im być blisko właściciela.  Często są wykorzystywane do dogoterapii ze względu na swe łagodne usposobienie.

Duże znaczenie ma systematyczna pielęgnacja szaty włosowej, umożliwiająca ukazanie pełnej urody tych psów. Wystarczy go wyczesać raz w tygodniu metalową szczotką, po uprzednim zmiękczeniu włosa. Aby pies miał charakterystyczną sylwetkę należy regularnie przycinać włos.

Są sympatyczne, inteligentne i bardzo uczuciowe, lubią dzieci i są doskonałymi psami rodzinnymi. Szybko uczą się nowych komend i łatwo podporządkowują się właścicielowi. W przypadku zmian szybko się odnajdują w nowym otoczeniu. Raczej nie nadają się do mieszkania z innymi psami, niemniej tolerują je na spacerach. W żadnym wypadku nie zaakceptują jednak obecności kotów i gryzoni na swoim terytorium.

Nazwy: Red Setter, Irish Red Setter, Seter irlandzki mahoniowy, seter irlandzki, seter, czule nazywany sweter.
Przeznaczenie pierwotne wystawianie zwierzyny, polowanie z sokołem.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 15 lat.
Wielkość i waga: 60-70 cm, 25-32 kg.
Umaszczenie: kasztanowe/mahoniowe, bez śladu znaczeń.

© Załoga Chartykasa