VIII grupa FCI

FCI 111/VIII.1  |  Szkocja

W końcu XIX wieku lord Tweedmouth w wyniku krzyżowania obecnie nieistniejącego żółtego labrador retrievera, stera irlandzkiego i nieistniejącego już spaniela tweed water wyhodował w Szkocji jasnego, długowłosego retrievera, nazwanego później złotym (Golden) retrieverem. Ten niezawodny pies aportujący o miękkim pysku jest obecnie przede wszystkim cenionym psem rodzinnym, którego można wyszkolić na psa myśliwskiego.

porównanie linii amerykańskiej i europejskiej © benningtonhills.com

Obecnie golden retriever występuje w dwóch liniach hodowlanych, znacznie różniących się od siebie: europejskiej i amerykańskiej. Europejska to ta, którą dobrze znamy: o prostej lub falowanej sierści i jasno kremowym lub jasno złotym umaszczeniu. Linia amerykańska z kolei jest znacznie lżejsza i smuklejsza od europejskich kuzynów, także o prostej lub falowanej sierści, jednakże ich sierść jest złota, aż po czekoladową, niekiedy zdarza się brązowa.

Pierwotnie golden retrievery polowały na dzikie ptactwo, dokładniej rzecz biorąc aportowały ustrzelone już ptaki i przynosiły je do myśliwego, kładąc u jego stóp. Obecnie ta rola nie jest już używana, stał się wspaniałym psem towarzyszącym oraz rodzinnym. Często są szkolone jako psy towarzyszące niewidomym, niepełnosprawnym, terapeuci, także jako psy tropiące w policji. Sprawdzają się także jako psy sportowe.

Są to psy inteligentne, posłuszne oraz łagodne, nie przejawiające najmniejszych oznak agresji. Są też energiczne, wytrzymałe i aktywne, potrzebują sporej ilości ruchu za młodu – długich spacerów i dawki aktywności. Szybko przywiązują się do właściciela, bardzo przyjacielskie i towarzyskie, potrzebują bliskiego kontaktu z członkami rodziny.

Bez problemu akceptują inne zwierzęta i są otwarte w stosunku do obcych, co całkowicie wyklucza je jako psy obronne. Nigdy się nie nudzi, w razie potrzeby znajdzie sobie zajęcie lub po prostu będzie towarzyszył nam w codziennych obowiązkach. Golden retriever jest wspaniałym przyjacielem dzieci, cierpliwym i nigdy nieagresywnym, co w dużej mierze wpłynęło na jego popularność.

Ze względu na duże zainteresowanie rasą rozwinęło się wiele pseudohodowli, dlatego kupując psa tej rasy należy zasięgnąć informację o hodowli, sprawdzić wszelkie źródła i kupować psa tylko z najlepszych, renomowanych hodowli. Warto też upewnić się, że rodzice mają przeprowadzone komplety badań i są wolni od dysplazji.

Nazwy: Yellow retriever, Russian Retriever, golden retriever, złoty retriever, golden, złoty aporter.
Przeznaczenie pierwotne: aporter.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, dogoterapeuta, towarzysz niewidomych, niepełnosprawnych, pies policyjny.
Długość życia: 10-12 lat.
Wielkość i waga: 51-61 cm, 24-40 kg.
Umaszczenie: jasno kremowe lub złote.

© Załoga Chartykasa