X grupa FCI

 

FCI 200/X.3  |  Włochy

Elegancki i pełen wdzięku charcik włoski przez wiele wieków był faworytem rodzin królewskich i arystokracji. Wiadomo, że wielbicielami tej rasy byli między innymi król Jakub I w Anglii, Franciszek I we Francji, król Prus Fryderyk Wielki i królowa Kleopatra. Jest ceniony ze względu na swoją urodę, niewielkie rozmiary i miłe zachowanie. Mimo wrażenia kruchości jest bardzo wytrzymały. Lubi ruch i zabawy na świeżym powietrzu i przepada za polowaniem na drobną zwierzynę. Podczas chodzenia w charakterystyczny sposób unosi ku górze kończyny.

Dobrze czuję się zarówno w mieście jak na wsi i zajmują tak niewiele przestrzeni, że mogą niemal wszędzie towarzyszyć swojemu właścicielowi. Kochają swoich opiekunów i bardzo potrzebują odwzajemnionego uczucia. Uwielbiają komfort warunków domowych i umieją korzystać ze wszystkich przyjemności życia. Ze względu na swe rozmiary zadowolą się wszystkim, możemy je trzymać także w niewielkich mieszkaniach. 

Są to psy bardzo inteligentne i uczuciowe, mocno przywiązujące się do właściciela i potrzebujące odwzajemnionego uczucia. Do obcych podchodzę nieufnie i z rezerwą, łatwo akceptuje wszystkie zwierzęta. Świetnie dogadują się z najmłodszymi członkami rodziny, uwielbiają się z nimi bawić i towarzyszyć. Potrzebuje ruchu, dlatego warto zapewnić mu dłuższe spacery obfitujące w zabawę.

Charciki włoskie są wrażliwe na zimno i wilgoć, nie znoszą śniegu i deszczu, dlatego jeśli to możliwe, unikajmy takich spacerów i wyprowadzajmy je tam, gdzie nie będą musiały stąpać po nielubianym podłożu. W okresie jesienno-zimowym konieczna jest dodatkowa ochrona w postaci ciepłego kombinezonu, można też pomyśleć o specjalnych bucikach na zimę.

Nazwy: Piccolo levriero italiano, Italian greyhound, Lewretka, Piccolo italiano, Italienisches windspiel, Galgo italiano, charcik włoski.
Przeznaczenie pierwotne:   pies do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne:  pies do towarzystwa.
Długość życia: około 13-14 lat.
Waga i wzrost: 3-3,5 kg, 33-38 cm.
Umaszczenie: kremowe, płowe, błękitne, czarne.