© Jenny Lewelling

FCI 97/V.4  |  Niemcy

„Holenderski szpic żeglarzy” jak czasem nazywano szpica wilczego, służył przez lata jako stróż i towarzysz kapitanów statków rzecznych w Holandii. Nadawał się idealnie do życia na barkach, bowiem ze względu na pokrewieństwo ze szpicami obdarzony jest dobrym słuchem i silnym, zwartym ciałem.

Znane ze swej czujności, Keeshondy zachowały instynkt psów stróżujących i głośno ostrzegają o zbliżaniu się obcych do domu. Silny instynkt obrony terytorium sprawia, że wolą zostać z właścicielem w domu niż ruszać na polowanie lub wędrówki. Są idealnymi towarzyszami, o miłym, przyjacielskim usposobieniu, bardzo przywiązanymi do właściciela.

Szpic wilczy znany także jako „śmiejący się Holender” ze względu na „uśmiechnięty” wyraz pyska, ma atrakcyjny wygląd: gruby podwójny włos, tworzący wokół szyi „lwią grzywę” i obficie owłosiony ogon. Inną charakterystyczną cechą są przypominające okulary znaczenia, które otaczają ciemne, migdałowego kształtu oczy.

Obfita szata włosowa wymaga regularnej pielęgnacji, ale na ogół nie trzeba ich trymować. Podszerstek jest barwy jasno szarej lub kremowej, a włos pokrywający w mieszaninie szarości i czerni.

©

 

 

© me.

 

V grupa FCI