© gruenerapfel.da.com

FCI 50/II.2  |  Kanada

Nowofundlandy były wykorzystywane do szeregu zadań, między innymi oddzielania wybranych zwierząt ze stada, ciągnięcia sań i przenoszenia ładunków. Najbardziej znaną dziedziną ich działalności jest ratownictwo wodne, w którym wykorzystują swoje wrodzone umiejętności. Umieją nurkować i pływać pod wodą, co ułatwiają im specjalne fałdy skóry między palcami.

Aby psy tej rasy mogły być tak wszechstronnie użytkowane musiały w sobie łączyć wiele korzystnych cech. Odpowiednia wielkość pozwala dociągnąć tonącego do brzegu, a delikatność ułatwia ratowanie tonących dzieci. Siła jest niezbędna do ciągnięcia wózków lub dźwigania ciężkich ładunków na grzbiecie, a inteligencja pozwala radzić sobie z tonącymi bez pomocy przewodnika. Nowofundlandy posiadają wszystkie te zalety, a ich dodatkowym plusem jest grube futro, które chroni je przed lodowatą wodą.

Najmilsze z psów, łagodne, kochające, cierpliwe i pełne godności. Delikatne i godne zaufania olbrzymy, są doskonałymi towarzyszami zabaw dzieci, opiekunami, stróżami rodziny i wszechstronnymi kompanami.

Tradycyjne umaszczenie jest czarne, ale spotykane są także osobniki czarno białe (landseer), czekoladowo brązowe i brązowe. Odporna na zmoczenie sierść zaopatrzona w podszerstek wymaga regularnego czesania, ale jest łatwa do utrzymania w czystości. Nowofundlandy chętnie przebywają na świeżym powietrzu i lubią systematyczne, ale nie bardzo męczące spacery.

©

 

 

 

II grupa FCI