© rpmfoto.da.com

FCI 65/IX.1  |  Środkowa część basenu M.Śródziemnego

Maltańczyki były od wieków trzymane jako rozpieszczone pieski salonowe najbogatszych warstw społeczeństwa. Bogate damy w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie zwykły nosić te małe pieski w swoich rękawach i rozpuszczać je do granic możliwości. Ich pozbawione trudów życie ograniczało się do przejażdżek powozami, snu w łóżkach swoich właścicielek i otrzymywania najbardziej wyszukanych przysmaków.

Często portretowane w luksusowym otoczeniu, rozłożone na pluszowych poduszkach, w rzeczywistości są odważnymi psami, stanowczo stawiającymi na swoim. Niewielkie rozmiary nie przeszkadzają im być dobrymi, bardzo inteligentnymi stróżami.

Niełatwo akceptują obcych, ale silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Mają uroczy i kochający, jednak nieco psotny charakter i są dużymi indywidualistami. Przez wieki cierpliwie znoszono ich kaprysy jako piesków salonowych osób bogatych i wykształconych, co do pewnego stopnia tłumaczy cechująca je dziś wytworność, umiłowanie czystości i grymaśny charakter.

Długa, jedwabista sierść wymaga regularnej pielęgnacji koniecznej do utrzymania doskonałego wyglądu. Najczęściej białe, niekiedy z żółtymi znaczeniami, należą do grupy psów miniaturowych trzymanych dla towarzystwa.

©

 

 

 

IX grupa FCI