IX grupa FCI

 

FCI 172/IX.2  |  Francja

W języku starogermańskim słowo pudel oznacza kałużę, z kolei we Francji nazywano je barbetami, ze względu na kosmate brody. Na początku swego istnienia pudle były wyspecjalizowanymi psami myśliwskimi do polowań wodnych. Początkowo nie strzyżono ich w ogóle, przez co namoknięta sierść robiła się strasznie ciężka i psy miały trudności z poruszaniem się. Dlatego też wymyślono fryzurę, która miała chronić najważniejsze części ciała: płuca, stawy, nerki, głowę oraz pozostawiono „kitkę” na ogonie”, dzięki czemu pies był widoczny, gdy nurkuje.

© fotocommunity.de

Obecnie pudel pełni rolę psa do towarzystwa. Najstarszy z nich jest pudel duży, jest także nastraszą odmianą ze wszystkich pudli, zarówno obecnie żyjących, jak i już wymarłych. Początkowo pudle były psami myśliwskimi, by potem stać się pomocnikami smakoszy trufli, a także psami często występującymi w cyrku.

Pudle to psy pełne życia, radosne i bardzo energiczne. Są bardzo śmiałe, stanowcze, ciekawe świata. Pudle duże dobrze sprawdzają się w roli stróża, są bowiem czujne i bardzo inteligentne. Psy te świetnie sprawuję się jako psy rodzinne, także jako psy dla dzieci – kochają je i dobrze się z nimi dogadują. Jako typowo myśliwski pies, nie należy zapominać o jego potrzebie ruchu, a także potrzebie rozwoju i zabawy. Są to psy niezwykle inteligentne – warto je stymulować, uczyć sztuczek czy nowych komend.

© fotocommunity.de

Najbardziej charakterystyczną cechą pudla jest jego gęsta sierść, z którą można zrobić dosłownie wszystko – strzyc, farbować, modelować, co często jest wykorzystywane przez fanów rasy. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to regularne trymowanie, gdyż pudle nie linieją! Dzięki temu są także dobrym towarzyszem dla alergika. 

Nazwy: Pudel duży, pudel królewski, poodle, giant poodle, caniche, pudle, standard poodle, toy poodle, Caniche Moyen, Barbonel, Miniature Poodle, Caniche toy.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Długość życia: 14-17 lat.
Waga i wzrost: Pudel duży: 58-62 cm, ok 25 kg, Pudel średni: 33-45 cm, ok 15 kg, Pudel miniaturowy: 28-35 cm, 5-7 kg, Pudel toy: 25-28 cm, 5 kg.
Umaszczenie: czarne, szare, srebrne, białe, brązowe, morelowe.
© Załoga Chartykasa