© StripedWolf95.da.com

No właśnie, często pytanie to urasta do rangi problemu. No bo jak tu wybrać tego jednego jedynego, gdy biega jeszcze 6 identycznych.

    Myślę że należy zacząć od wyboru dobrej hodowli. Czyli takiej w której hodowca ma czas zająć się szczeniętami. „Zająć” nie oznacza tylko nakarmić, zaszczepić, odrobaczyć i sprzątnąć kojec. To oznacza poświęcić kilka godzin dziennie na : zabawę ze szczeniakami, umożliwienie im poznanie jak największego kawałka świata na tyle ile jest to tylko możliwe. Szukając szczeniaka z ras myśliwskich, obronnych lub bojowych należy zwrócić uwagę na to czy przodkowie posiadają szkolenia, które by potwierdzały użytkowość. Szczeniak rodzi się już z pewnymi predyspozycjami. Na charakter ma wpływ to jacy byli rodzice i kilka pierwszych tygodni w gnieździe. Okres kilku pierwszych tygodni życia jest bardzo często bagatelizowany przez hodowców, a jest to ogromny błąd. Jeśli szczenięta będą izolowane od świata i ludzi, to na 99 % będą się bały bądź będą agresywne w późniejszym życiu. Są hodowle które wyglądają jak fabryki psów. W klatkach siedzą suki i czekają na następny poród. W takiej hodowli nie polecałbym kupowania szczeniaka. Nie polecałbym kupowania z kojca szczeniaka starszego niż 8 tygodni, chyba że mamy pewność iż hodowca poświęcał mu odpowiednio wiele czasu.

    Pamiętajcie, że hodowca musi sprzedać szczeniaki, ale Wy wcale nie musicie akurat u niego kupować Między 5 a 6 tygodniem życia pies ma już niemal całkowicie ukształtowany charakter. Często byłem proszony o pomoc w wyborze szczeniaka i równie często byłem świadkiem jak hodowca próbował oszukać przyszłych nabywców. Nie dajcie sobie wmawiać ze szczeniak boi się Was, bo Was nie zna. Teraz boi się Was na własnym terenie, co będzie w mieście gdzie chodzi tysiące ludzi?

    Wielu szkoleniowców opracowywało system testowania szczeniaków. Ze wszystkich które znam mi osobiście podoba się test, którego używa się w Kanadzie. Jeśli będziecie kierowali się nim przy wyborze szczeniaka to myślę, że wybór będzie o wiele trafniejszy. Pamiętajcie że ładny wygląd to nie wszystko. Do urody lepszej czy gorszej człowiek przyzwyczaja się bardzo szybko, a wady w charakterze drażnią do końca życia !

Oto test używany w Kanadzie:

Test opracowany przez Joachima i Wendy Volhard, przetłumaczony przez Bogdana Górnego

I. Towarzyskość / łatwość nawiązywania kontaktu z człowiekiem

Hodowca przynosi egzaminowanego szczeniaka do pomieszczenia przeznaczonego na testowanie, musi to być miejsce, w którym szczenięta będą umieszczone po raz pierwszy w życiu. Egzaminator czeka w części przeciwległej do wejścia, hodowca zostawia psa na podłodze i wychodzi. Egzaminator, klęcząc klaszcze w ręce i wola psa do siebie.

Zadanie testu

Ustalenie stopnia towarzyskości, zaufania do człowieka

Ocena

1 Przybiega chętnie (z entuzjazmem),ogon uniesiony, skacze na egzaminatora, łapie zębami za ręce, szczeka lub warczy

2 Przybiega chętnie, ogon uniesiony, opiera się o egzaminatora przednimi łapami, liże ręce

3 Przybiega chętnie, ogon uniesiony

4 Przybiega chętnie, ogon opuszczony

5 Podchodzi z wahaniem, ogon opuszczony

6 Nie zbliża się do egzaminatora

II. Podążanie za egzaminatorem

Egzaminator wstaje i normalnym krokiem odchodzi od szczeniaka

Zadanie testu

Ustalenie zdolności podążania za odchodzącym człowiekiem

Ocena

1 Podąża chętnie, ogon uniesiony, płacze się pod nogami, łapie stopy zębami

2 Podąża chętnie, ogon uniesiony, płacze się pod nogami

3 Podąża chętnie, ogon uniesiony

4 Podąża chętnie , ogon opuszczony

5 Podąża z wahaniem, ogon opuszczony

6 Nie podąża, lub odchodzi dalej od egzaminatora

III. Ograniczenie swobody ruchów / dominacja

Egzaminator klęcząc delikatnie przewraca szczeniaka na grzbiet i przytrzymuje w tej pozycji przez 30 sekund…

©

 

Szczenięta