© anagotchi.da.com

Sport jest niewątpliwie wyczynem, a każdy wyczyn wiąże się z większym wysiłkiem. Nie mniej jednak pies jest zwierzęciem stadnym i potrzeba współpracy z człowiekiem jest ogromna. Pracując z psem dajemy mu poczucie bezpieczeństwa, gdyż pies wie dzięki temu, że jest potrzebny.

By dobrze przygotować psa do zawodów należy od pierwszego dnia ukierunkowywać psa. Można powiedzieć, że podczas tej pracy to człowiek bardziej się męczy niż pies. Bo to właściciel musi codziennie bez względu na pogodę spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu. Psa sportowca „składa się z wielu kawałków”. Należy rozpocząć od wyrobienia pasji pracy, bo tylko pies który ma pasję może wygrać. Szczeniaka należy w odpowiedni sposób socjalizować, wyrabiać mu kondycję no i uczyć wielu rzeczy. Jeśli czujecie w sobie żyłkę sportową i lubicie współzawodnictwo to przeczytajcie w jakich dyscyplinach możecie startować.

Jeśli macie charta to możecie go przygotować do wyścigów. Pierwsze charty pojawiły się VI tysiącleciu p.n.e., a zawody łowieckie na dziką zwierzynę wywodzą się zapewne z cesarstwa rzymskiego. Imprezy związane z myślistwem przetrwały do średniowiecza i dalej. W wieku XIX zbudowano pierwsze tory wyścigowe.

W wyścigu na torze startuje po 6 – 8 psów, puszcza się je za włóczką na bieżni takiej jak lekkoatletyczna.

Whippet rozwija szybkość 15 m na sekundę i biega na dystansie 350 m. Greyhound biegnie ponad 18 m na sekundę i biega na dystansie 480 m W europie do zawodów dopuszcza się również i inne charty.

Pies do towarzystwa (nie podlegający próbom prac) może w Polsce startować w zawodach prowadzonych według regulaminu PT 1, czyli pierwszego podstawowego kursu. Zawody te nie odbywają się u nas zbyt często. Do ubiegłego roku raz w randze mistrzostw Polski. W zeszłym roku odbyły się po raz pierwszy mazowieckie zawody psów w PT, wystartowało na nich około 20 psów. Mam nadzieję, że każde następne będą miały więcej chętnych.

Psy podlegające próbom pracy obrończej mogą startować na zawodach według regulaminów , PH i Ringu. W Polsce odbywają się tylko zawody według regulaminu IPO 3, odbywają się 2 -3 razy w roku, a kończą się mistrzostwami Polski. Od kilku lat drużyna z Polski reprezentuje nasz kraj na mistrzostwach świata.

PH jest regulaminem holenderskim, jest on o wiele trudniejszy od IPO. Można by powiedzieć, że jest to paramilitarne szkolenie, zbliżone do reg. francuskiego ringu. W zawodach tych najczęściej startują ow. belg. malinois i ow niemieckie. Konkurencje stopniuje się pod względem liczby i trudności. I tak np. skoki obejmują forsowanie rowu, żywopłotu i ściany. Konkurencje obronne obejmują min. ostry atak na kij.

Bez podziału na rasy jest agility, jest to stosunkowo młoda dziedzina sportu, który jest u nas coraz popularniejszy. W agility liczy się sprawność, zwinność, szybkość i dokładność. Pies musi pokonać parkur przeszkód, a przewodnikowi wolno tylko pokazywać kierunek i wydawać polecenia.

Jeśli posiadasz husky lub malamuta możesz startować w zawodach psów pociągowych. Wyścigi zaprzęgów powstały na początku stulecia na Alasce i w Kanadzie. W Polsce w okresie zimowym jest coraz więcej zawodów tego typu

Dla ras myśliwskich organizuje się różnego rodzaju konkursy i próby polowe.

©

 

Sport