Profilaktyka

 

LAMBLIOZA: Jest to pasożytnicza choroba układu pokarmowego, atakująca jelita cienkie. Występuje nie tylko u psów, ale także u kotów i dzieci, które mogą zarazić się od psa. Zwierzę atakowane jest przez pierwotniaki występujące w strumieniach, rzekach, jeziorach, kałużach, stawach, a niekiedy także i w wodociągach. Bakterie przedostają się do organizmu psa wraz z zakażoną wodą. Choroba ta często także występuje tak, gdzie zwierzęta przebywają w dużych skupiskach, na przykład w schroniskach. Do zakażenia może dojść nie tylko przez kontakt z zatrutą wodą, ale także z kałem zarażonego zwierzęcia… (więcej).

GLISTA PSIA (Toxocara canis): To pasożyt wewnętrzny, występujący nie tylko u domowych psów, ale także u wilków i liców, może być przenoszony także na człowieka. Zamieszkuje przewód pokarmowy. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z kałem chorego zwierzęcia. Najczęściej stwierdzana u szczeniąt.

GLISTA KOCIA (Toxocara canis): Także pasożyt wewnętrzny, choć występuje głównie u kotów. W odpowiednich warunkach są w stanie przetrwać nawet do sześciu lat, są bowiem bardzo odporne na działanie środków chemicznych i czynników klimatycznych. Tutaj także dochodzi do zakażenia poprzez kontakt z kałem zarażonych zwierząt. Glista konia może przedostać się na człowieka.

© Załoga Chartykasa