© Timosetae.da.com

FCI 147/II.2  |  Niemcy

Nazywany dawniej „psem rzeźników z Rottweil”, niewielkiego miasteczka w Niemczech, gdzie powstała rasa, rottweiler pilnował stad bydła i był cenionym psem obronnym. Jego zadaniem było przepędzanie bydła na targ i przenoszenie pieniędzy ze sprzedaży w skórzanych portmonetkach przymocowanych do obroży. Oprócz ochrony bydła i usług bankierskich, rottweilery pomagały także ciągnąć wózki z dostawami mięsa.

Od momentu wprowadzenia transportu kolejowego zwierząt rzeźnych zmieniły się zadania rottweilerów: zaczęto je używać w policji i jako psy obronne. Odznaczyły się szczególnie podczas I wojny światowej w służbie armii. Dziś trzymane są przede wszystkim do towarzystwa, a ich pełen godności i nieco powściągliwy charakter sprawia, że nadają się na domowników. Są wyjątkowo łagodne w stosunku do dzieci, cierpliwe i delikatne wobec młodszych i chętne do zabaw ze starszymi.

Rottweilery mają średniej długości, gładką sierść, czarną z podpalanymi lub mahoniowymi znaczeniami. Są z natury czyste i ich pielęgnacja nie jest pracochłonna. Powinny być poddawane treningowi posłuszeństwa, bowiem wrodzone instynkty obronne sprawiają, że mogą być niebezpieczne dla obcych osób.

©

 

II grupa FCI