© these88.da.com

FCI 4/III.2   |  Wielka Brytania

Jedne z najmniejszych brytyjskich terierów użytkowych, cairn teriery zyskały sobie nazwę od kamienistych szkockich wzgórz, na których pracowały(ang. cairn = kopiec, hałda żwiru). Ich zadanie polegało na tropieniu i płoszeniu lisów, wydr i borsuków spośród skał, klifów i stopni skalnych. Zachowały do dziś instynkty myśliwskie i psotne usposobienie, które stanowi podstawę ich pogodnego charakteru.

Obecnie, ze względu na swój niewielki wzrost i przyjacielskie, uczuciowe i wierne zachowanie, cairn teriery są trzymane głównie do towarzystwa. Gorąco oddane swojemu właścicielowi i jego rodzinie, świetnie sprawdzają się w roli niewielkich stróżów domu. Wytrzymałe, nieustępliwe i wyjątkowo aktywne, znane są z odwagi i niezależności.

Ze swoją krótką, szeroką głową, stojącymi uszami, zwartą budową ciała i niewielkim ogonem robią wrażenie wesołych psów. Błyszczące figlarnie oczy w pełni to potwierdzają.

Szorstka, odporna na zmoczenie sierść może mieć niemal dowolne umaszczenie, z wyjątkiem całkowicie białego, czarnego oraz czarnego podpalanego. Są bardzo łatwe do utrzymania w dobrej kondycji i czystości. Do zachowania schludnego wyglądu wymagają jedynie co pewien czas trymowania.

Duży pies w małym ciele, cairn terier ma niewiele wad i jest idealnym małym psem myśliwskim. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków, należy jednak pamiętać, że potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu.

Nazwy:  Cairn terrier, cairn.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na lisy i szczury.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Waga i wzrost: 6-7 kg, 25-30 cm.
Umaszczenie: kremowy, pszeniczny, rudy, szary, kokosowy..
© Załoga Chartykasa

 

 

III grupa FCI