© Patric Shaw

Rasa niezarejestrowana  |  USA

Jego historia sięga ponad 150 lat, a psem, który po części stworzył obecnego pita był buldog (wtedy jeszcze nie tak ociężały i pokraczny jak dzisiaj). Przed wiekami buldog był zwinnym i muskularnym psem, bardzo przypominającym dzisiejszego pitbulla. W wielu amerykańskich książkach o tej rasie występuje on właśnie pod nazwą buldog. Jednak większość źródeł nie potwierdza tej teorii, ponieważ istnieje wiele dowodów na to, że pitbull to krzyżówka buldoga z terrierami. Powodem krzyżowania tych ras była chęć uzyskania idealnego psa do walki, czyli połączenia wytrzymałości, siły i odporności na ból buldoga z zaciętością i szybkością terrierów.

Gdy w Anglii, w 1835 roku, szczucie byków zostało zakazane, na popularności zaczęły zyskiwać walki dwóch psów przeciwko sobie. Jednym z głównych poglądów na historię APBT jest teza, że psy stosowane do walk w ringu były nową rasą specjalnie do tego stworzoną. Niektórzy jej autorzy uważają obecną nazwę, American Pit Bull Terrier za podwójnie błędną, gdyż rasa nie powstała w Ameryce i nie ma nic wspólnego z terierami. Popularne przypisywanie pochodzenia tej rasy od skrzyżowania pomiędzy psami na byki i terierami wyjaśniają jako pomylenie z historią rozwoju angielskiego bulteriera, który jest zupełnie osobną rasą psów, nigdy nie odnoszącą sukcesów w walkach ringowych, ale której powstanie jest dobrze udokumentowane. Rodowody APBT, jeśli kiedykolwiek były zapisywane na papierze, nie były dokładne, gdyż żaden z hodowców nie chciał ujawniać sekretów swojego sukcesu innym hodowcom, i tym samym umożliwić im powtórzenie swoich osiągnięć. W każdym razie, nie później niż w połowie XIX wieku rasa pozyskała wszystkie najważniejsze cechy, dla których jest do dziś ceniona: niesamowite zdolności atletyczne, niespotykana waleczność (gameness), i swój zrównoważony temperament.

Pies ten jest powszechnie uznawany za jedną z najbardziej niebezpiecznych ras psów i związku z tym w wielu krajach jego hodowla przez osoby prywatne jest zakazana.

©

 

 

Rasy niezarejestrowane przez FCI