III grupa FCI

FCI 11/III.3  |  Wielka Brytania

FCI 359/III.3  |  Wielka Brytania

Przypominający gladiatora angielski bullterier znany jest ze swej wielkiej siły, zwinności i odwagi. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzono selekcje pod kątem waleczności w starciu z innymi psami na ringu. Dzięki mocnej budowie ciała i muskulaturze te zgrabne i energiczne psy o bystrym, zdecydowanym i inteligentnym spojrzeniu wywierają naprawdę duże wrażenie. Jak można się spodziewać są doskonałymi psami obronnymi. Z natury agresywne w stosunku do innych psów, nie powinny być trzymane z innymi zwierzętami.

Miniaturowe bullteriery są dokładną kopią większych kuzynów, różnią się tylko tym, że są jeszcze bardziej żywe i energiczne, niż ich większa wersja. Są aktywne, ciekawskie i zawsze chętne do zabawy. Mocno przywiązują się do właścicieli i są zwykle dobrymi stróżami. Nie są to jednak psy dla każdego.

miniatura © bowwowinsurance.com.au

Wyjątkowo przyjacielskie w stosunku do człowieka, bullteriery mają uprzejmy charakter i do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo uczucia. Jeżeli od szczenięctwa są przyzwyczajane do dzieci, aby odpowiednio wcześnie zahamować ich skłonności do dominacji, potrafią być delikatnymi i życzliwymi towarzyszami. Dodatkowym atutem tych psów jest poczucie humoru. Należy jednak nadzorować ich zabawy z dziećmi, zwłaszcza tymi, które nie są nasze. Choć przyjacielskie, są bardzo energiczne i ciężkie, więc przypadkiem mogą zrobić krzywdę, a biegnący bullterier jest niczym mały pocisk. Bullki nie lubią być drażnione, dlatego trzeba na to uczulić domowników i dzieci.

Ze względu na siłę, którą dysponują, wymagają stanowczej tresury i dyscypliny. Należy im także zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Są silnie zbudowane i mają wysoką odporność, co umożliwia im na przykład znoszenie wyjątkowo wysokich temperatur otoczenia.

Nazwy: Bullterrier, Angielski bull terrier, bull terrier, english bull terrier, pig dog (obraźliwie), miniature bullterrier.
Przeznaczenie pierwotne:  do walk, do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 11-13 lat.
Waga i wzrost: standard: 24-28 kg, 53-56 cm.

miniatura: do 35 cm, waga proporcjonalnie do wzrostu.

Umaszczenie:

standard: białe, rudy, płowe, tricolor, czarny pręgowany.

miniatura: U białych psów umaszczenie czysto białe. Pigmentacja skóry i łaty na głowie nie są wadą. U psów kolorowych umaszczenie podstawowe dominuje nad bielą. Czarne pręgowane, płowe i rude, a także trójbarwne dopuszczalne.

 © Załoga Chartykasa