© donniebrasco.da.com

 

 

FCI 11/III.3  |  Wielka Brytania

Przypominający gladiatora angielski bullterier znany jest ze swej wielkiej siły, zwinności i odwagi. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzono selekcje pod kątem waleczności w starciu z innymi psami na ringu. Dzięki mocnej budowie ciała i muskulaturze te zgrabne i energiczne psy o bystrym, zdecydowanym i inteligentnym spojrzeniu wywierają naprawdę duże wrażenie. Jak można się spodziewać są doskonałymi psami obronnymi. Z natury agresywne w stosunku do innych psów, nie powinny być trzymane z innymi zwierzętami.

Wyjątkowo przyjacielskie w stosunku do człowieka, bullteriery mają uprzejmy charakter i do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo uczucia. Jeżeli od szczenięctwa są przyzwyczajane do dzieci, aby odpowiednio wcześnie zahamować ich skłonności do dominacji, potrafią być delikatnymi i życzliwymi towarzyszami. Dodatkowym atutem tych psów jest poczucie humoru.

Ze względu na siłę, którą dysponują, wymagają stanowczej tresury i dyscypliny. Należy im także zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Są silnie zbudowane i mają wysoką odporność, co umożliwia im na przykład znoszenie wyjątkowo wysokich temperatur otoczenia.

Nazwy: Bullterrier, Angielski bull terrier, bull terrier, english bull terrier, pig dog (obraźliwie).
Przeznaczenie pierwotne:  do walk, do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 11-13 lat.
Waga i wzrost: 24-28 kg, 53-56 cm.
Umaszczenie: białe, rudy, płowe, tricolor, czarny pręgowany.
©
Zobacz też
III grupa FCI