Sylwia Grzeszczak – Księżniczka.mp3
 V grupa FCI

FCI 97/V.4  |  Niemcy

Niemieckie szpice są potomkami psów torfowych z epoki kamiennej oraz najstarszych psów w Europie Środkowej. Wszystkie niemieckie szpice urzekają swą piękną, miękką szatą i dumnie noszonym nad grzbietem ogonem. Każdy z nich ma lisi, spiczasty pysk z czujnymi oczami i małe, trójkątne uszy. Całość nadaje im jedyny w swoim rodzaju, bardzo charakterystyczny i lekko zadziorny wygląd.

Niemiecki szpic to pies zawsze uważny, żywotny i niezwykle oddany swemu panu. Bardzo pojętne, szybko się uczą i łatwo dają się wyszkolić. Są świetnymi stróżami – w ogóle nie ufają obcych, odnoszą się do nich z rezerwą. Nie jest płochliwy, ani też agresywny. Równie dobrze odnajduje się w roli towarzysza człowieka – uwielbiają jego towarzystwo.

©  psy-pies.com

Wybierając szpica, należy wziąć pod uwagę, iż są one bardzo krzepkie, odporne na warunki pogodowe, a co za tym idzie długowiecznie. Nie jest to pies, który łatwo się poddaje, szestasto-, siedemnastoletnie psy nie są rzadkością. W związku z tym, że łatwo i chętnie się uczą, powinniśmy im zapewnić rozrywkę. Znudzone szpice mogą być natrętne, należy też zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, gdyż nie jest to pies, który siedzi w domu.

Najmniejszy z nich, pomeranian, dawniej był przez niemieckich hodowców praktycznie niedostrzegalny. Uległo to zmianie dopiero wtedy, gdy szpice zyskały na popularności. Za to na przykład w Ameryce czy Anglii bardzo szybko zyskał na popularności, w krajach anglosaskich jest za to bardzo lubianym psem wystawowym. Obecnie zdążyły już zdobyć sobie stałe miejsce śród miłośników psów.

©  grafika google

Szpic ten jest psem o wielu umaszczeniach. Znajdziemy więc spokojnie tego szpica o umaszczeniu białym, czarnym, pomarańczowym, a nawet łaciatym. Są także bardzo zadziorne wobec innych psów, nawet tych o wiele od nich większych. Jest ponadto bardzo uroczym i inteligentnym towarzyszem dla wszystkich, idealnie nadaje się do niewielkiego mieszkania. Wspaniała szata wymaga jednakże starannej, codziennej pielęgnacji.

Nazwy: Szpic miniaturowy, Pomeranian, szpic niemiecki, pom, toy german spitz, pommer, pommerle, deutsche spitze, zwergspitz, spitz nain, spitz enano, zwers, Deutsche Spitz, German Spitz Klein, Kleinspitz, Deutscher Spitz, Deutscher Mittel Spitz, Szpic Niemiecki Standardowy, Deutscher Gross Spitz, Giant German Spitz, Grossespitz.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa, pracujący na farmie.
Przeznaczenie obecne:  do towarzystwa.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: miniaturowy: 2-5 kg, 18-22 cm; mały: 8-10 kg, 23-28 cm; średni: 11 kg, 29-36 cm; duży: 18 kg, 41 cm.
Umaszczenie: wszystkie kolory.


© Załoga Chartykasa