Psie profesje

Psy szkolone do wykrywania narkotyków polegają tylko i wyłącznie na swoim węchu. W tym celu wyszukuje się psów z doskonałym węchem. Wiadomo więc, że do tego zawodu nie nadają się wszystkie rasy, najczęściej szkoli się sznaucery, boksery, rottweilery, terriery i wyżły. Jednak tymi rasami, jakie spotyka się tu najczęściej, są spaniele i owczarki.

© glos.up.wroc.pl

Pies wykonuje wiele „ludzkich” czynności – ziewa, przeciąga się.. Analizą tych wszystkich zachowań zajmuje się specjalny dział zwany etologią. Przy szkoleniu tego rodzaju psów każdą dobrze wykonaną czynność nagradza się, najczęściej smakołykiem. Kiedy pies udaje się do pracy, za dobrze wykonane zadanie otrzymuje nagrodę – kilkuminutową zabawę ulubioną zabawką. Ważne jest, aby traktował to wszystko jak zabawę.

Dobry węch? To, czy pies będzie miał dobry węch, nie zależy tylko i wyłącznie od rasy, ale także od wielkości nabłonka węchowego, czyli krótko mówiąc, od ilości komórek węchowych. Pies posiada pamięć węchową, która umożliwia mu zapamiętania już raz poznanego zapachu. Jest ona bardzo ważna i nieco podobna do ludzkiej pamięci wzrokowej. Gdy raz ujrzymy jakiś przedmiot, nie pomylimy go z innym (np. jabłko z pomarańczą). Na takiej właśnie zasadzie psy pamiętają zapachy

© icelandnews.is

Jakie narkotyki wykrywają psy? Psy uczą się zapachów powoli. Po zakończeniu szkolenia są w stanie rozróżnić heroinę, morfinę i pochodne od niej, opium, kokainę, amfetaminę, haszysz, konopię indyjską, marihuanę oraz inne środki wziewne. Są to narkotyki działające na system nerwowy. Pobudzają, opóźniają nasze reakcje lub wywołują inne zaburzenia (np. zaburzenia wzroku, słuchu, równowagi, drżenie rąk, drgawki..).

Szkolenie. Wyszkolenie takiego psa nie jest tanie. Szkolenie na dobrego wykrywacza to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Samo szkolenie trwa od trzech do sześciu miesięcy. „Wykrywacz” musi też przebywać pod stałą opieką weterynaryjną.

© Załoga Chartykasa