© Pablo González. Santiago

WZORZEC | HISTORIA | CHARAKTER

 

FCI 246/III.1  |  Czechy

Rasa ta została wyhodowana po 1945 roku przez znanego kynologa Frantiśka Horaka w Klanovicach pod Pragą. Chciał on stworzyć dla myśliwych psa nie wymagającego szczególnej pielęgnacji szaty, na niskich nogach, układnego, a przy tym dość ciętego, który miałby wszystkie zalety teriera. Teriery szkockie, których używał do polowania wskutek szerokiej klatki piersiowej z trudem wciskały się do nor lisa. Przyszła rasa musiała zatem odznaczać się taką budową, która zapewniałaby niezawodną pracę w ciasnych norach. Wybrał więc do swych eksperymentów hodowlanych dwie odpowiednie rasy: teriera szkockiego i sealycham terriera.

Okazało się, że teoretyczne założenia były trafne. Dzięki dokładnej selekcji i wyraźnemu planowi hodowlanemu po 10-letnich staraniach stworzył nową rasę, która całkowicie różniła się od swych przodków i której nadał nazwę – terier czeski. Wzorzec przez niego opracowany uznany został przez FCI w 1963 r.

Terier czeski jest psem miłym, ładnym, nie wymagającym, który przy swym skromnym wyglądzie wykazuje wybitne walory myśliwskie. Na razie jest mało rozpowszechniony, gdyż baza hodowlana nie jest jeszcze dostateczna. Dzięki swym zaletom myśliwskim przyjmie się jednak zapewne i znajdzie większe grono miłośników.

Nazwy: Terier czeski, Bohemian terrier, Český teriér, cesky terrier.
Przeznaczenie pierwotne: norowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, polowanie.
Długość życia: około 12-14 lat.
Waga i wzrost: 5,5-8 kg, 28-36 cm.
Umaszczenie:  płowe, błękitno-szare.

 
III grupa FCI