Wzorce ras.

Wzorzec w oryginalnej postaci.

© tollerka.deviantart.com

Wzorzec FCI nr 157
BULLMASTIFF
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010
Użytkowość: Pies stróżujący.
Klasyfikacja FCI: Grupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. Sekcja 2.1 – Molosy typu mastyfa. Nie podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Bulmastyf powstał ze staroangielskich mastyfów i buldogów. Pierwotnie używany jako pies do pilnowania a także pomocnik strażników leśnych, odstraszający kłusowników. Jest to pies inteligentny, czujny, szybki w ocenie sytuacji; niezawodny tak pod względem psychicznym jak i fizycznym. Jego odwaga w obronie jest legendarna.
WRAŻENIE OGÓLNE: Mocno zbudowany, harmonijny pies, bardzo silny, ale nie ciężki ani przysadzisty, tylko krzepki i aktywny.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Żywy, wytrzymały, godny zaufania i twardy. Pogodny, bystry i oddany.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: Duża, oglądana z każdej strony – graniasta, umiarkowane zmarszczki tylko wtedy, gdy pies jest czymś zainteresowany. Szeroka i głęboka.
Stop: Wyraźny.
Trzewioczaszka:
Nos: Szeroki, o dobrze rozwartych nozdrzach, prosty, ani zadarty, ani opadający.
Kufa: Krótka, szeroka pod oczami, i niemal jednakowo szeroka aż do nosa, tępa i kanciasta; jej przednia krawędź tworzy z linią profil kąt prosty. Proporcjonalna do czaszki. Stosunek długości kufy do długości całej głowy jak 1 do 3.
Wargi: Nie są obwisłe, nigdy nie zwisają poniżej dolnej krawędzi żuchwy.
Uzębienie: Żuchwa szeroka . Pożądany i preferowany zgryz cęgowy, ale dopuszczalny i niewielki przodozgryz. Kły duże i szeroko rozstawione, pozostałe zęby mocne, równe i równomiernie rozmieszczone.
Policzki: Dobrze wypełnione.
Oczy: Ciemne lub orzechowe, średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, rozdzielone bruzdą. Oczy jasne lub żółte wysoce niepożądane.
Uszy: Kształtu litery V, załamane, osadzone wysoko i szeroko na poziomie potylicy, nadają głowie kanciasty wygląd, co jest szczególnie ważne. Małe i ciemniejsze, niż kolor reszty ciała. Przy pobudzeniu koniec ucha sięga oka. Ucho w kształcie płatka róży wysoce niepożądane.
SZYJA: Łukowato wysklepiona, średniej długości, bardzo dobrze umięśniona, jej obwód jest niemal równy obwodowi głowy.

TUŁÓW:
Grzbiet: Krótki i prosty, co daje dobre związanie, ale nie tak krótki, żeby wpływał na ogólną sprawność. Grzbiet wysklepiony lub zapadnięty w najwyższym stopniu niepożądany.
Lędźwie: Szerokie i dobrze umięśnione, słabizna dość głęboka.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka, zawieszona pomiędzy przednimi nogami, z głębokim mostkiem.
OGON: Wysoko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, sięgający stawu skokowego, noszony prosto lub zagięty, ale nie tak, jak u psa gończego. Ogon skręcony w najwyższym stopniu niepożądany.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Wygląd ogólny: Rozstawione szeroko i równolegle.
Łopatki: Mocne, dobrze umięśnione, skośnie ułożone; nie przeładowane.
Przedramię: Mocne, proste o mocnym kośćcu.
Śródręcze: Proste i mocne.
Łapa: Dobrze wysklepione, kocie, o wysklepionych palcach i mocnych opuszkach. Pożądane ciemne pazury. Płaskie łapy w najwyższym stopniu niepożądane.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: Mocne i dobrze umięśnione.
Podudzie: Dobrze rozwinięte, wskazujące na siłę i sprawność, nie przeładowane.
Staw skokowy: Umiarkowanie kątowany. Postawa iksowata wysoce niepożądana.
Łapy: Dobrze wysklepione, kocie, o wysklepionych palcach i mocnych opuszkach. Pożądane ciemne pazury. Płaskie łapy w najwyższym stopniu niepożądane.
CHODYRuch odznacza się zdecydowaniem i celowością. Ani przednie, ani tylne kończyny nie powinny być krzyżowane lub plątane; prawa przednia i lewa tylna podnoszone są i opuszczane na ziemię jednocześnie. Harmonijny i wyważony ruch cechuje się zachowaniem pewnej linii grzbietu przy mocnej akcji tyłu.

SZATA:
Sierść: Krótka i twarda, odporna na niepogodę, przylegająca. Sierść długa, jedwabista lub wełnista w najwyższym stopniu niepożądana.
Maść: Wszelkie odcienie pręgowanej, płowej i czerwone, równa i czysta. Dopuszczalne niewielkie białe znaczenie na piersi, wszelkie inne niepożądane. Konieczna czarna maska, rozjaśniająca się w kierunku oczu; razem z ciemnymi znaczeniami wokół oczu nadaje psu pożądany wyraz.

WIELKOŚĆ I WAGAWysokość w kłębie: Psy 64 – 69 cm. Suki 61 – 66 cm. Waga: Psy 50 – 59 kg. Suki 41 – 50 kg.
WADY : Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie, sprawność i dobrostan psa.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
– Agresja lub wyraźna lękliwość.
– Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

© Załoga Chartykasa