Podstawowe informacje.

Niezbędne wyposażenie, jakie nasz pies powinien posiadać, to przede wszystkim 

 • obroża, najlepiej skórzana, nie za ciasna, ale i nie za luźna, aby nie zsunęła się przy mocniejszym pociągnięciu.
 • Równie ważna jest smycz, która jest przedłużeniem ręki właściciela. Nie powinna być to smycz automatyczna, ale zwykła, skórzana o szerokości około dwóch centymetrów i długości około półtora metra.
 • Rzeczą nielubianą zarówno przez psa, jak i jego właściciela jest kaganiec, jednakże także on powinien się znajdować w podstawowym wyposażeniu pupila. Postarajmy się, aby był dopasowany do pyska zwierzęcia tak, aby mogło otworzyć w nim pysk, ale z kolei niezbyt luźny, aby nie przeszkadzał.
 • Legowisko także powinno być dopasowane do rozmiarów zwierzęcia. Musi być na tyle duże, aby pies mógł się w nim wyciągnąć, ale na tyle małe, aby nie czuł się w nim samotny. Najlepiej w tym celu będzie się nadawała skrzynia lub koszyk, w którym położymy kilka koców i ulubioną zabawkę pupila. Jeśli nasz pies przedstawicielem dużych ras, warto zainwestować w miękki materac.
 • Bardzo ważna jest własna miska. Jeśli mamy dwa psy, każdy z nich powinien mieć własną miskę. Wysoce niewskazane jest, aby oba psy miały wspólną miskę.
 • Naczynie, w którym znajduje się woda powinno być tak dopasowane, aby pies mógł pić z niego bez obawy, że się przewróci. Dużym psom możemy zakupić dodatkowo specjalny stojak.
 • Niezbędne zabawki, to piłka i kość, aby pies mógł zająć się czymś w czasie, gdy nie mamy czasu się z nim bawić. Natomiast jeśli wychodzimy z psem na spacer do lasu bądź duży otwarty teren, koniecznie weźmy ze sobą
 • gwizdek, byśmy mogli w każdej chwili odwołać psa.

Sprzęt do pielęgnacji powinien składać się z
 • grzebienia tak skonstruowanego, aby nie ranił skóry psa. Ząbki grzebienia nie mogą być zbyt długie, ani gęsto rozmieszczone. Najlepsze w tym celu są grzebienie drewniane lub zrobione z kości.
 • Szczotka winna być wykonana z naturalnego włosia. Wygląd szczotki będzie zależał od długości i rodzaju sierści pupila. Starajmy się omijać szczotki zrobionego ze sztucznego włosia, gdyż mogą okazać się zbyt twarde.
 • Niezbędne są także nożyczki, abyśmy w każdej chwili mogli usunąć niepotrzebne kosmyki włosów. Unikamy wygiętych i zaostrzonych nożyczek do manicure’u. Postarajmy się kupić takie nożyczki, aby jedno z ostrzy było zaokrąglone. Wtedy nie zranimy psa, jeśli przypadkowo wykonamy zbyt gwałtowny ruch.

Sprzęt do szkolenia, to przede wszystkim

 • obroża uciskowa, którą stosuje się przy szkoleniu psów uległych. Taką obroże powinno się stosować rzadko, gdyż częste podduszenie psa może wywołać u niego problemy z oddychaniem. Działa to na takiej zasadzie, iż jeśli pies próbuje nas nie słuchać, wystarczy odpowiednio pociągnąć i obroża zaciśnie się na gardle psa. Pies uczy się w ten sposób, że niesłuchanie właściciela niewskazane jest dla niego niesłuchanie pana. Takiej obroży nie wolno używać dla psa trzymanego na łańcuchu!
 • Kolczatka i obroża z koralami są dość istotnym elementem szkolenia psów obronnych i służbowych. Ich działanie jest podobne do działania obroży uciskowej, ale one tylko zadają ból. Po stronie wewnętrznej mają umieszczone przytępione kolce, które za każdym mocniejszym szarpnięciem przez psa wbijają się w jego szyje. Również takiej obroży nie powinno się używać zbyt często i tylko na początku szkolenia. Takiej obroży nie wolno używać dla psa trzymanego na łańcuchu!
 • Tak zwane przedłużenie linki tresera, czyli długa linka, jest bardzo pomocna, gdy uczymy psa takich komend, jak zostań i tych na odległość, a boimy się, że pies może nie posłuchać i uciec. Najlepiej, aby taka linka miała długość około 15-20 metrów i sporządzona była ze skóry bądź z konopi.

© Załoga Chartykasa