Historie ras

Doberman jest rasą stosunkowo młodą. Jego początki sięgają końców XIX wieku. Swoją nazwę odziedziczył po twórcy Lousie Dobermannie. Nie wiadomo jakich psów Dobermann użył do stworzenia rasy. Prawdopodobnie prócz kundli użył też między innymi krzyżówek owczarka pochodzącego z okolic Turyngii, ówczesnego rottweilera i pinczera. Niektóre źródła podają, że doberman ma wspólne korzenie z bauceronem, a także wyżłem weimarskim.

Teraźniejsze dobermany znacznie różnią się od swoich pierwowzorów. Tamtejsze dobermany miały niezgrabne sylwetki. Ich sierść była dłuższa, gęsta i szorstka najczęściej w odcieniu szarości, podpalania były mniej widoczne. W późniejszych latach dobermana skrzyżowano prawdopodobnie z manchester terrierem i greyhoundem w celu uszlachetnienia rasy. Wpływ tych dwóch ras znacznie poprawił wygląd, a także cechy fizyczne i użytkowe dobermana.

Dzięki swej inteligencji oraz chęci do pracy, dobermany szybko znalazły zwolenników. Były wykorzystywane w służbie wojskowej i policji. Formalnie rasę zarejestrowano w 1910 roku. W hodowlach dąży się do uzyskania psa silnego, muskularnego, średniego wzrostu o szlachetnej i eleganckiej sylwetce.

© Załoga Chartykasa