Wzorce ras
Wzorzec w oryginalnej postaci.

 © tollerka.deviantart.com

Wzorzec FCI nr 5
COCKER SPANIEL ANGIELSKI (English Cocker Spaniel)
Wersja polska: 24.11.2012
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 8.10.2012
Użytkowość: Płochacz.
Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne. Sekcja 2 – Płochacze Podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Cocker spaniele wyodrębnione zostały spośród field i springer spanieli wkrótce po utworzeniu Kennel Klubu w roku 1873. Podobnie jak w przypadku innych psów myśliwskich obserwuje się dzisiaj różnice między psami pracującymi i wystawowymi, te ostatnie są cięższe i bardziej krępej budowy.
WYGLĄD OGÓLNY: Wesoły, mocnej budowy pies myśliwski, harmonijny, zwarty.
WAŻNE PROPORCJE: Odległość od kłębu do podłoża wynosi w przybliżeniu tyle samo co od kłębu do nasady ogona.
ZACHOWANIE – TEMPERAMENT: Typowy, żwawy ruch i zawsze wesoło noszony  ogon obrazuje radosny charakter psa, szczególnie, kiedy pracuje. Łagodny i przywiązany, pełen życia i wigoru.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: Dobrze rozwinięta, czysto wyrzeźbiona, ani zbyt delikatna, ani zbyt mocna. Stop: Wyraźny, umiejscowiony w połowie pomiędzy wierzchołkiem nosa a guzem potylicznym.
Trzewioczaszka:
Nos: Wystarczająco szeroki do dobrej pracy.
Kufa: Kwadratowa.
Szczęki/uzębienie: Silne, z idealnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne i stykają się z nimi ściśle oraz są prawidłowo osadzone w szczękach.
Policzki: Nie wydatne.
Oczy: Pełne, ale nie wyłupiaste. Ciemnobrązowe lub brązowe, nigdy jasne, w przypadku umaszczenia czekoladowego, czekoladowego z przesianiem i czekoladowo-białego, ciemnoorzechowe, harmonizujące z umaszczeniem; inteligentne i łagodne w wyrazie, a zarazem czujne, bystre i wesołe; powieki przylegające.
Uszy: Płatowate, osadzone nisko – na poziomie linii oczu. Wyciągnięte do przodu sięgają krawędzią do wierzchołka nosa. Dobrze pokryte długim, prostym i jedwabistym włosem.
SZYJA: Średniej długości, umięśniona. Osadzona w dobrze kątowanych łopatkach. Bez podgardla.

TUŁÓW: Mocny, zwarty.
Grzbiet: Mocny, poziomy, delikatnie opadający od lędźwi do nasady ogona.
Lędźwie: Krótkie i szerokie.
Klatka piersiowa: Dobrze rozwinięta, głęboka; widziana od przodu ani zbyt szeroka, ani zbyt wąska. Żebra dobrze wysklepione.

OGON: Osadzony nieco poniżej linii grzbietu. W ruchu wesoło noszony w poziomie, nigdy uniesiony do góry. Dawniej zwyczajowo obcięty (kopiowany). Kopiowany: Nigdy zbyt krótki (niewidoczny), ani zbyt długi by przeszkadzał, w czasie pracy w nieustającym ruchu. Niekopiowany: Nieznacznie zakrzywiony, umiarkowanej długości, proporcjonalny, stwarzający ogólną harmonię; sięgający stawu skokowego. Mocny u nasady, zwężający się ku końcowi; dobrze owłosiony (z „piórem”) odpowiednio do całości owłosienia. Żywy w ruchu, noszony poziomo, nigdy powyżej linii grzbietu i nigdy nieśmiało podwinięty.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie: Kończyny o mocnym kośćcu, proste, odpowiednio krótkie ze względu na ich siłę. Nie za krótkie, by przeszkadzały w ogromnym wysiłku, jaki jest wymagany od tego wspaniałego psa myśliwskiego.
Łopatki: Ukośnie ustawione, lekkie.
Łapy: Zwarte, z grubymi opuszkami, kocie.
Kończyny tylne:
Zad: szeroki, dobrze zaokrąglony, dobrze umięśniony. Mocny kościec.
Stawy kolanowe: Dobrze kątowane.
Stawy skokowe: Śródstopia krótkie poniżej stawu skokowego, dające dobrą siłę napędową.
Łapy: Zwarte, z grubymi opuszkami, kocie.
CHÓD: Swobodny, z dobrym wykrokiem.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos: Gładki, jedwabisty, nigdy szorstki czy falisty, nie zbyt obfity, nigdy kręcony. Dobrze owłosione kończyny przednie, tułów oraz kończyny tylne powyżej stawów skokowych.
Umaszczenie: Jednolite: czarne, rude, złote, czekoladowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane. Bez bieli z wyjątkiem niewielkiej plamki na piersi. Dwubarwne: biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe, biało-cytrynowe, z nakrapianiem lub bez. Trójbarwne: biało-czarne i biało-czekoladowe z podpalaniem Przesiane: niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem.

WZROST I WAGA: Wysokość w przybliżeniu: psy 39 – 41 cm, suki 38 – 39 cm. Waga w przybliżeniu: 13 – 14,5 kg
WADY: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane, jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa i zdolności do wykonywania pracy, do której był przeznaczony.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
– Agresja lub wyraźna lękliwość
– Psy wykazujące wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.
UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni wyczuwalne w mosznie.

© Załoga Chartykasa