Wzorce ras
Wzorzec w oryginalnej postaci.

 

© tollerka.deviantart.com

Wzorzec FCI nr 6/28.10.2009
SETER SZKOCKI (GORDON) (Gordon Setter)
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009
Użytkowość: pies wystawiający.
Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – Wyżły. Sekcja 2 – Wyżły brytyjskie. Seter. Próby pracy wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY: Pies o szlachetnym wyrazie, budowy galopena, sylwetką przypominający silnego konia myśliwskiego – huntera. Harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany.
ZACHOWANIE – TEMPERAMENT: Inteligentny, pojętny, pełen godności. Śmiały, towarzyski, o usposobieniu przyjaznym i zrównoważonym.

GŁOWA: Raczej głęboka niż szeroka. Odległość od guza potylicznego do stopu nieco większa niż od stopu do nozdrzy. W okolicach oczu głowa powinna być sucha.
Mózgoczaszka: 
Czaszka: lekko zaokrąglona, najszersza pomiędzy uszami, pojemna, nieco dłuższa niż kufa. Guz potyliczny dobrze zaznaczony.
Stop: wyraźny.
Trzewioczaszka: 
Nos: duży, szeroki, czarny, o szeroko rozwartych nozdrzach.
Kufa: długa, o prawie równoległych liniach, nie spiczasta, ani wąska. Głębokość kufy powinna być nieco mniejsza niż jej długość.
Wargi: niezbyt obwisłe, wyraźnie zarysowane.
Szczęki/uzębienie: szczęki mocne, o idealnym i kompletnym zgryzie nożycowym tj. siekacze górne powinny ściśle pokrywać siekaczedolne. Zęby osadzone prostopadle do szczęk.
Policzki: na tyle mało wydatne, aby głowa sprawiała wrażenie suchej.
Oczy: ani zapadnięte, ani zbyt wypukłe, osadzone dostatecznie głęboko pod łukami brwiowymi; o żywym, inteligentnym wyrazie. Powinny być ciemnobrązowe i lśniące.

Uszy: średniej wielkości, o delikatnej skórze. Osadzone nisko i przylegające do głowy.
SZYJA: Długa, sucha, o łukowato wygiętej linii górnej, bez obwisłego podgardla.

TUŁÓW: Umiarkowanej długości.
Lędźwie: szerokie i lekko wysklepione.
Klatka piersiowa: głęboka, lecz nie nazbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione, sięgające daleko ku tyłowi.
OGON: Prosty lub lekko szablasty, nie sięgający poniżej stawu skokowego. Noszony poziomo lub poniżej linii grzbietu. Gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi. Włosy pióra rozpoczynającego się u nasady ogona powinny być długie, proste i skracające się w kierunku jego końca.

KOŃCZYNY: 
Kończyny przednie: mocne, o płaskich i prostych kościach.
Łopatki: długie i ukośnie ustawione daleko ku tyłowi, płaskie i dobrze związane w kłębie. Niepożądane zbyt ciężkie.
Łokcie: nisko osadzone pod tułowiem.
Śródręcza: ustawione pionowo do podłoża
Łapy: owalne, z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami. Pomiędzy palcami obficie owłosione. Opuszki dobrze rozwinięte, mocne.
Kończyny tylne: Wygląd ogólny: od biodra do stawu skokowego długie, szerokie i umięśnione, zaś od stawu skokowego do stopy proste, krótkie i mocne. Miednica prawie pozioma.
Stawy kolanowe: dobrze kątowane.
Łapy: owalne, z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami. Pomiędzy palcami obficie owłosione. Opuszki dobrze rozwinięte, mocne.
CHODY: Równe, miarowe, płynne i posuwiste, z silną akcją kończyn tylnych.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos: na głowie, przedniej stronie kończyn i na końcach uszu powinien być krótki i delikatny. Na pozostałych partiach ciała średniej długości, płasko przylegający, nie kędzierzawy, ani falisty. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste, z tyłu kończyn długie, delikatne i proste. Obfite owłosienie brzucha tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i spodnią stronę szyi. Wszystkie frędzle nie powinny być faliste ani kędzierzawe.
Umaszczenie: smoliście czarne, lśniące, bez śladu rdzawego nalotu, z podpalaniem koloru dojrzałego kasztana. Dopuszczalne są czarne znaczenia wzdłuż palców i pod żuchwą.
Podpalania: dwie wyraźne plamki nad oczami o średnicy nie przekraczającej 2 cm; na bokach kufy podpalanie tworzy obwódkę otaczającą kufę, nie sięgającą jednak wyżej nasady nosa. Podpalania na gardle oraz dwie duże, wyraźnie odcinające się plamy na piersi. Podpalanie na wewnętrznej stronie ud rozciąga się na przednią część kolan i zachodzi na zewnętrzną powierzchnię tylnych kończyn od stawu skokowego do palców. Na kończynach przednich podpalanie sięga do łokci z tyłu i do nadgarstków lub nieco wyżej z przodu. Podpalanie wokół odbytu. Akceptowane są bardzo małe białe plamki na piersi. Wszelkie inne kolory poza wyżej wymienionymi są niedopuszczalne.

WZROST: Wysokość w kłębie: psy: 66 cm, suki: 62 cm, Waga: psy: 29,5 kg, suki: 25,5 kg
WADY: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane, jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa i zdolności do wykonywania pracy, do której był przeznaczony.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

  • Agresja lub wyraźna lękliwość
  • Psy wykazujące wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni wyczuwalne w mosznie.

© Załoga Chartykasa