I grupa FCI

FCI 88/I.1  |  Wlk. Brytania

Wyspy Szetlandzkie, położone na północ od Szkocji, słyną ze swoich małych koni, bydła i owiec. Zadaniem małych owczarków szetlandzkich było pilnowanie domu i gospodarstwa, przepędzanie owiec z ogrodów i pól uprawnych oraz łapanie szczurów i myszy. Psy te były odważne, mądre, zwinne, szybkie i posłuszne. marynarze chętnie kupowali je na prezenty przywożone z podróży. Według literatury mieszkańcy Wysp Szetlandzkich krzyżowali swoje psy ze spanielami miniaturowymi, papillonem i szpicami karłowatymi, aby uzyskać potomstwo o bardziej efektownym wyglądzie. Obecnie w wyniku krzyżówek z owczarkiem collie istnieją sheltie o zbyt wysokim wzroście. W Anglii i w Ameryce sheltie jest bardziej popularny niż collie i zawsze znajdzie się wśród dziesięciu najbardziej popularnych ras.

Ze względu na swe niezwykłe podobieństwo do owczarka szkockiego, bardzo często laicy mówią na niego „mini lassie”. Sheltie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród sportowców, jak i tych nie sportowych. Świetnie sprawdza się w agility, są ruchliwe, szybkie i zwinne. Uwielbiają ścigać poruszające się obiekty, dlatego jeśli nie chcemy, aby gonił na koty oraz inne zwierzęta, musimy zwrócić na to uwagę podczas socjalizacji.

Sheltie są silne, mądre, uczą się szybko i chętnie, są też łatwe w prowadzeniu, nadają się dla początkujących psiarzy, jednakże wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia. Źle prowadzone i socjalizowane sheltie szybko staną się nadmiernie szczekliwe i złośliwe w stosunku do obcych. Są bardzo żywiołowe i energiczne, uwielbiają ruch na świeżym powietrzu i zabawy, jednakże nie znoszą samotności, dlatego nie nadadzą się dla tych, którzy pracują długi których często nie ma w domu. Zostawiony samemu szybko wykaże zachowania destrukcyjne

Psy wymagają regularnego cotygodniowego czesania. Przed czesaniem spryskujemy szatę odżywką w sprayu lub wodą; do wyczesywania włosa używamy miękkiej szczotki z metalowymi, zakrzywionymi pręcikami. Szczotką z naturalnego włosia usuwamy z sierści kurz i nabłyszczamy włos. Włosy za uszami i na portkach czeszemy metalowym grzebieniem – robimy to przynajmniej dwa razy w tygodniu, gdyż te miejsca są szczególnie narażone na powstawanie kołtunów. W okresie linienia wskazane są ciepłe kąpiele.

Należy pamiętać, iż są to psy bardzo wrażliwe – nie nadają się do domu hałaśliwego, czy do nieczułych ludzi. Nic nie zdziałany krzykami i brutalnymi metodami, sprawi to tylko, że stanie się nieufny i agresywny. Należy im poświęcić dużo uwagi, aby nie poczuły się zaniedbane i odtrącone Swemu panu całkowicie oddany, nie odstępuje go ani na krok. W stosunku do obcych zazwyczaj nieufny.


Są to psy stosunkowo zdrowe, jednakże najczęściej występującymi u nich schorzeniami są choroby oczy o podłożu genetycznym (rodzice powinni mieć zrobione badania w tym kierunku), a także dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Nazwa: Owczarek szetlandzki, sheltie, shetland sheepdog, Shetland Collie, Dwarf Scotch Shepherd, Toonie dog, mini collie.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie domu i gospodarstwa, przepędzanie owiec z ogrodów i pól uprawnych oraz łapanie szczurów i myszy
Przeznaczenie obecne: wszechstronny pies użytkowy.
Długość życia: 12-13 lat.
Wielkość i waga: 33-39 cm, 10-15 kg.
Umaszczenie:
  • śniade (wszelkie odcienie od jasnopszenicznego po bardzo ciemne tzw. sobolowe, czyli z czarnym nalotem tzw. czarna maska), śniade z białym (przy czym niedopuszczalne jest aby białe znaczenia występowały na tułowiu np. tworząc łaty)
  • blue merle (marmurkowe; blue-merle; bi-blue)
  • tricolor (czarne podpalane z białymi znaczeniami)
  • bicolor (czarne z białym); black and tan (czarne podpalane – praktycznie nie występuje już, ale jest to umaszczenie uznawane przez FCI)

© Załoga Chartykasa