Psy na podstawie budowy ciała i głowy dzielą sięna sześć typów morfologicznych:
  • Molosowate. Charakteryzują się masywną, okrągłą bądź stożkowatą głową z krótką kufą. Wargi zazwyczaj obwisłe, co bardzo dobrze widać u masifa neapolitańskiego, stop jest wyraźnie zaznaczony. Sylwetka mocna i masywna, a sam pies sprawia wrażenie ogromnego.
  • Wilkowate. Przy tym typie głowa przypomina długi stożek, kufa jest wąska i wydłużona. Wargi cienkie i przylegające, stop zaznaczony, ale nie tak wyraźnie, jak u molosów. Sylwetka jest proporcjonalna. Są to przede wszystkim owczarki.
  • Charty. Głowa długa i spiczasta o wąskich i załamanych uszach (czasem stojących). Kufa jest długa i bardzo wąska, stop zaś prawie niewidoczny. Wargi, podobnie jak u wilkowatych, są cienkie i przylegające. Sylwetka charta jest smukła, niekiedy wręcz wyda się chuda i cienkich, długich kończynach i podkasanym brzuchu.
  • Psy gończe. Głowa psów gończych kształtem zbliżona jest do graniastosłupa z mocną kufą i zwisającymi uszami. Wargi długie i wiszące, choć nie tak bardzo, jak u molosa. Stop jest wyraźny, a sylwetka masywna.
  • Szpice. Charakterystyczną cechą szpiców jest długi, zakręcony na grzbiecie ogon. Głowa wilkowata, ale z szerszą czaszką i kufą, która przypomina nieco tę lisią. Uszy są niewielkie i stojące, sylwetka zaś krótka i zwarta.
  • Achondoplastyczne. Sylwetka długa o nieproporcjonalnie krótkich kończynach, Łapy są albo krzywe, co widać u pekińczyka, albo proste, jak u corgich. Rasy tego typu, to przede wszystkim pekińczyk, welsh corgi, cairn terrier, basset hound i oczywiście jamnniki.
© Załoga Chartykasa