© oregonzoo.org

Bezpośredni przodek psa swą wielkością i wyglądem bardziej przypominał lisa niż dostojnego wilczura. Dopiero prehistoryczny wilk stadny spełnił wszystkie wymagania, aby stać się godnym pradziadkiem naszego czworonożnego przyjaciela. Od niego właśnie wywodzi się psia rodzina Canis familiaris, czyli dobrze nam znani Reksio i Azor.

Pies jest pierwszym udomowionym przez człowieka zwierzęciem. Nasze drogi skrzyżowały się ze sobą juz ponad 10 000 lat temu. Kynolodzy oraz specjaliści od hodowli psów twierdzą, iż przez ten czas pies tak bardzo przywiązał się do człowieka, że niemal zatracił naturalna dla dla wszystkich zwierząt potrzebę przebywania wśród osobników tego samego gatunku. Owszem, domowy pie chętnie pobawi się z „psim kolegą” z podwórka, ale jego prawdziwym stadem jest rodzina ludzka. W razie konfliktu bez wahanie zaatakuje dotychczasowego „kolegę” z podwórka, aby nie dopuścić do skrzywdzenia swego pana.

Na przestrzeni wieków hodowcy wyodrębnili rasy pasterskie, użytkowe, myśliwskie, pracujące i ozdobne „domowe”. Pojawiły sie psy-olbrzymy, na przykład mastiff, ważące 100 kg i psy-miniaturki, na przykład chihuahua – najmniejszy pies świata. Chociaż na farmach hodowlanych specjaliści wciąż udoskonalają psich arystokratów i tak najczęściej spotykanymi czworonogami domowymi są sympatyczne kundle. Ponieważ natura lubi różnorodność, a psy dobierają się w pary zwykle zupełnie przypadkowo, potomstwo z reguły nie jest podobne do żadnego z rodziców, tworząc tym samy kolejny ty mieszańca. Nawet świadome połączenie dwóch całkowicie odmiennych ras może zaowocować szczeniakiem o zdumiewającym wyglądzie i nieprzewidywalnych cechach charakteru.

© Załoga Chartykasa