Grupa III FCI

FCI 85/III.2  |  Szkocja

Westy używane były dawniej głownie do polowań na lisy i wydry na nierównych Szkockich terenach, gdzie ich wytrzymałość, odwaga i zwinność świetnie się sprawdzały. Podwójny szorstki włos dodatkowo chroni go przed mało sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, podczas gdy jasne umaszczenie pozwalało dostrzec go z daleka i nie zgubić z oczu.

Westie szybko zyskały uznanie na całym świecie, kradnąc serca nie tylko swym wyglądem, ale i charakterem. Są nieco zuchwałe, ale w zestawie z kompaktowymi rozmiarami czyni to z nich doskonałych kompanów. Tak długo, jak okazujemy im zainteresowanie i zapewniamy dużo ruchu, będą mogły mieszkać zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Ze względu na duże zapotrzebowanie ruchu i chęć towarzyszenia właścicielowi, idealnie sprawdzą się jako kompani długich wycieczek czy przejażdżek rowerowych.

Należy pamiętać, że mimo wspaniałego charakteru to wciąż terrier, jest pewny siebie, wytrwały i potrafi poświęcić całego siebie dla tego, co robi. Teriery te nigdy się nie nudzą, zawsze znajdą sobie jakieś zajęcie. Potrafi być dobrym stróżem w podnieceniu jest dość szczekliwy ale usposobienie ma wesołe, przyjazne, pogodne i otwarte. Łatwo adaptuje się do każdych warunków, lecz najlepiej czuje się w otoczeniu kilku dobrze dobranych przyjaciół, bez względu na to czy są to ludzie, czy psy.

Charakterystyczna szata westa musi być regularnie trymowana, aby nadać jej odpowiedni kształt, zwłaszcza tak dobrze znana chryzantema na głowie .

Nazwy: West highland white terrier, Westie, WHWT, westi, westik, west, woltalloch terrier, roseneath terrier, white roseneath terrier, westy.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na szczury.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 7-10 kg, 25-28 cm.
Umaszczenie: czysto białe.

© Załoga Chartykasa