VIII grupa FCI

FCI 167/VIII.2  |  USA

Bezpośrednimi przodkami angielskiego cocker spaniela są najprawdopodobniej hiszpańskie psy wykorzystywane niegdyś do polowania na małe ptactwo i aportowania. Nazwa rasy wywodzi się od francuskiego słowa ‘espaigneul’, oznaczającego ‘psa hiszpańskiego’. Rasa została zarejestrowana po raz pierwszy w księdze British Kennel Club w 1892 r. Pierwszy samodzielny klub rasy powstał natomiast w 1902 roku. W tym też roku ustalono wzorzec rasy. Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto hodować amerykańską odmianę cocker spaniela – mniejszą i o szczególnych walorach estetycznych. W 1946 roku American Kennel Club uznał oficjalnie angielskiego i amerykańskiego cocker spaniela za odrębne rasy.

Piesek ten jest mniejszy od swojego angielskiego krewniaka, lecz jego usposobienie jest równie żywe i towarzyskie. Jest to niezrównany pies towarzyszący. Jest to silny pies o mocnej budowie z delikatną sierścią, czasami sięgającą ziemi, długimi uszami i zazwyczaj przyciętym ogonie. Amerykański Cocker Spaniel to pies inteligentny, wrażliwy i przyjazny o łagodnym usposobieniu. Czasami jednak zdarzają się niektórym przedstawicielom tej rasy nieuzasadnione ataki szału. Te wytrwałe psy, wymagają regularnej zaprawy ruchowej. Przedstawiciele rasy podatni są na zapalenia uszu i inne choroby z nimi związane, choroby skóry i dziedziczne choroby oczu, czasami miewają również problemy z kręgosłupem.

Amerykański cocker spaniel to wesoły i bardzo energiczny pies, który nadaje się nawet dla początkującego właściciela. Jego szkolenie nie sprawia większych trudności – psy nie przejawiają bowiem tendencji do dominacji. Sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi, są bardzo łagodne wobec najmłodszych członków rodziny. Mają duże zapotrzebowanie na ruch, niemniej mogą mieszkać w blokach. Jeżeli chcemy, aby pies był w pełni szczęśliwy, warto raz na tydzień zabierać go poza miasto i pozwolić się wybiegać.

Spaniele wymagają regularnej pielęgnacji sierści – szczotkowanie obligatoryjnie dwa razy w tygodniu. Szczególnie wrażliwą częścią ciała psa są zwisające, podatne na infekcje i słabo wentylowane, uszy. Jeżeli chcemy, aby włos był bujny i lśniący, nie zaniedbujmy kąpiele – koniecznie raz na miesiąc.

Nazwy: Cocker spaniel amerykański, american cocker spaniel, Amerikanischer cocker spaniel, cocker spaniel, cocker.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie drobnej zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 13-14 lat.
Waga i wzrost: 11-13 kg, 36-38 cm.
Umaszczenie: wszystkie kolory.
 © Załoga Chartykasa