V grupa FCI

FCI 248/V.6  |  Malta

Nazwą „pies faraona” określano początkowo wszystkie psy z obszaru wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego, a niekoniecznie związane z populacją psów występujących w Egipcie. Nadano ją jednak, ponieważ przypominały staroegipskie charty zwane tesemami, których wizerunkami przyozdabiano ściany grobowców faraonów. Natomiast różniły się od psów w typie podenco. Te śródziemnomorskie psy wyglądem przypominały formę pośrednią między chartem a psem gończym. Od roku 1974 roku rasa została uznana przez angielski Kennel Club pod nazwą Pharaoh hound. W 1977 FCI pod tą samą nazwą zarejestrowało tę rasę i przyjęło wzorzec wydany przez Maltę.

© animalplanet.pl

Są to silne i wytrzymałe psy, a przy tym niezwykle eleganckie. Są one żywiołowe podczas polowań i zabaw, ale spokojne w domu. Są łagodne, kochające i bardzo zżyte ze swoją rodziną. Uwielbiają dzieci i chętnie im towarzyszą. Ze względu na dużą potrzebę ruchu idealnie odnajdzie się w rękach ludzi aktywnych, spędzających czas na świeżym powietrzu.

W stosunku do obcych są nieufne i zachowują dystans. Posiadają niezależny umysł i duży upór, szkoli się je najlepiej z użyciem pozytywnych metod i częstego nagradzania. W uczeniu rasy należy wychowywać dużo cierpliwości i konsekwencji, ale są bardzo zdolne i mogą odnosić duże sukcesy w konkursach posłuszeństwa.

Psy te mają bardzo wrażliwą skórę, dlatego do ich kąpieli należy używać specjalnych szamponów, zakupionych najlepiej w gabinecie weterynaryjnym bądź salonie groomerskim. Nie wolno stosować szamponów do ogólnego przeznaczenia, ani tym bardziej tych dla ludzi! Uszkodzimy tylko skórę i wywołamy podrażnienia.

Pies Faraona ciężko znosi surowe warunki i zimy, warto zaopatrzyć się dla nich w specjalne kurtki na zimę, gdyż mają cienką skórę, krótką sierść i minimalną ilość tkanki tłuszczowej, dlatego szybko marzną. Poza krajami śródziemnomorskimi są praktycznie nieznane.

© dinoanimals.pl

Nazwy: Pies faraona, Pharaoh hound, Kelb tal-Fenek, chart maltański, maltese hound, maltese rabbit hound, lévrier maltais.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 12 lat.
Wielkość i waga: 55-61 cm, 23-24 kg.
Umaszczenie: Jasnobrązowe, rudobrązowe, jasnorude i rude, białe znaczenia na kończynach. Nos jest wątrobiany lub cielisty.

 © Załoga Chartykasa