VI grupa FCI

FCI 30 VI.1  |  Francja

Porcelaine bywają nazywane psem z Franche-Comte od francuskiej prowincji graniczącej ze Szwajcarią, z której najprawdopodobniej się wywodzą. Jego genealogia jest niejasna. Może wywodzić się od francuskich gończych spokrewnionych z angielskimi talbotami bądź też od angielskich gończych w typie harriera.

 © psy-pies.com

Odważny, obowiązkowy, piękny – oto cechy prawdziwego psa myśliwskiego. Silny pies myśliwski o wspaniałych zmysłach, doskonale znający się na wybiegach szaraków. Jego nazwa pochodzi od delikatnej sierści o barwie porcelany. Psy te tropią i głoszą zwierzynę, naganiają zające lub sarny na strzał myśliwemu oraz wystawiają dziki. Większość psów znajduje się obecnie w rękach myśliwych, ciężko je spotkać na wystawach.

Są łatwe do prowadzenia, wyróżniają się w pracy na farbowanym tropie, aportują tylko wyjątkowo. Eleganckie, wierne, mają dużą potrzebę ruchu. Podobnie jak i inne psy myśliwskie, poruszające się swobodnie po lesie czy łąkach, tak i porcelaine narażony jest na liczne niebezpieczeństwa:  może dostać udaru cieplnego, zostać pogryziony przez owady czy nawet węża, może zjeść coś trującego, może zostać napadnięty przez jakieś zwierzę, może złamać czy skręcić nogę, może doznać obrażeń nosa, oczu czy uszu. Dlatego każdy myśliwy w razie potrzeby powinien brać ze sobą apteczkę. Po powrocie z polowania trzeba koniecznie przejrzeć całego psa, czy nie odniósł  jakiś obrażeń.

 © pies.pl

Psy te mają bardzo delikatną naturę – w ich wychowaniu nie należy stosować przemocy, ani krzyków. Wówczas szybko staną się posłuszne, lojalne i bardzo przyjazne. Z powodzeniem można z nich zrobić psy towarzyszące, jednakże nigdy nie odnajdą się w mieście, a tym bardziej w małym mieszkanku. Należy także pamiętać o ich ogromnej potrzebie ruchu.

Sierść porcelaine nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba tylko uważać na pasożyty, zagrażające naszemu psu na łąkach i polach – przede wszystkim chodzi tu o kleszcze, ale także o pchły i wszoły, a także o zakażenia grzybicze.

 © pies.pl

Nazwy: Chien de Franche-Comte, Porcelaine, pies z Franche-Comte.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, tropiciel.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: 25-28 kg, 53-58 cm.
Umaszczenie: białe w pomarańczowe plamy, czysto białe.

© Załoga Chartykasa