Historie ras

Amstaff, jak przepuszczają historycy został skrzyżowany z Buldogiem, z czego powstał „Biały Bullterrier”. Inni zaś twierdzą, że Buldog został skrzyżowany ze Starym Angielskim Terierem i Boston Terierem co dało Bull and Teriera.

Pochodzenie tejże rasy, jest takie same jak Bullteriera. W XVIII i XIX w. w Anglii ulubioną rozrywką Amstaffów były walki zwierząt. Na specjalnych arenach, pies walczył z niedźwiedziem, bykiem, nawet lwem, ale najczęściej z drugim psem. Najbardziej przydatny do tego sportu okazał się właśnie „Bull and Terier”. Uchwałą Brytyjskiego parlamentu z 1835r. widowiska te zostały zakazane. Brytyjscy imigranci, masowo napływający w połowie XIXw. do Stanów Zjednoczonych przywieźli ze sobą Bull and Teriery i zaczęli na nowym terenie, uprawiać swój ulubiony „SPORT”. Te walczące psy nazwano: Pit Bull Terier, Pit – Dog (Pit – arena do walki), American Bull Terier, Staffordshire Terier, Yankee Terier lub Half and Half.

Amerykanie importowali z Anglii dużo Bull Terierów, krzyżowali je być może z Bokserem lub BullTerierem tak, aż pies ten stał się większy i mocniejszy od swych przodków. W roku 1880 opracowano regulamin walk psów, założono księgę hodowlaną i powołano do życia United Kennel Club. Do dziś do tej organizacji należą Ci, którzy hodują Pit Bull Teriery. Rasa ta stosunkowo późno trafiła do Europy. W roku 2000, obchodziliśmy dość skromny jubileusz, gdyż piętnaście lat temu Amstaff zawitał do Polski. Pani Małgorzata Jurek importowała wtedy pierwszą sukę tejże rasy, Ch. Hamsbra’s Cindy. Suka ta szybko uzyskała Tytuł Czempiona Polski.

Następne Amstaffy dotarły do Polski z Niemiec. Były to pręgowane i złoto – rude zwierzęta, które dały początek hodowli. Późniejsze importy przybyły z Czechosłowacji, ze znanej hodowli Alet. Była to suczka Santa Fe importowana przez państwa Lewandowskich, oraz jej miotowy brat Superman. Był to rok 1990. Wkrótce pies pana Mariusza Witko, Superman uzyskał Tytuł Czempiona Polski (1992). Następne importy nastąpiły szybko, były to Kim Of Dynamic, sprowadzona przez pana Waldemara Poplowskiego, suka z Niemiec podobnie jak następna, Hagele’s Elektra pani Alicji Janeczek. W 1991r. urodził się pierwszy miot American Staffordshire Terierów z przydomkiem „Z Antuszy” u państwa Lewandowskich. Matka była Santa Fe Alet, ojcem zaś pies z Austrii Rosenaner’s Dragon Spirit. Rasa ta wywodzi się najdokładniej ze Stanów Zjednoczonych.

Obecnie amstaffy robią furrorę w Europie, coraz więcej jest ich także w Polsce. Uważa się je za nieustraszone psy obrończe, doskonale radzą sobie też w popisach posłuszeństwa i agility.

© Załoga Chartykasa