VI grupa FCI

FCI 20/VI.1  |  Francja

Choć dziś ariégois uchodzi za wyjątkowo udaną krzyżówkę Bleu de Gascogne, Gascon Saintongeois i briquetów (takich jak Briquet Griffon Vendéen), to na początku XX wieku rasa ta o mały włos nie wymarła. Były wykorzystywane do polowań z bronią palną i par force, jednakże wraz z wejściem zakazów polowań, jego populacja zaczęła drastycznie spadać. Miłośnikom rasy udało się odbudować, jednakże nie jest to obecnie najpopularniejsza rasa psów.

 © polytrans.fr

Psy te są bardzo zaangażowane, inteligentne i niekiedy nawet przebiegłe – są to cechy, które otrzymały w spadku po francuskich psach gończych. Jest to wszechstronnie utalentowany pies, nie tylko myśliwski. Ma ogrom zapału do pracy, umie trwać przy śladzie i podejmuje nawet odleżałe już tropy, dla których nie ma nadziei. Posiada niski, pełen wyrazu głos oraz wyśmienity węch, które czynią z niego świetnego towarzysza polowań.

Ciężko się o nim wypowiedzieć jako o psie rodzinnym, gdyż znaczna większość populacji żyje w kojcach i jest hodowana stricte do myślistwa, stąd także mała szansa spotkania go na wystawach. Z reguły nie mają kontaktu z człowiekiem poza polowaniem, jednakże w stosunku do ludzi zachowują się serdecznie i przyjaźnie i gdy zapewnić im wszystkie potrzeby, byłyby wesołym i energicznym towarzyszem rodziny.

 © royal-canin.ca

Jako typowo pies pracujący, potrzebuje on dużo pracy i stymulacji, a także ruchu. Ogólnie jest to rasa bardzo zdrowa, odporna na warunki i wymagająca minimalnej pielęgnacji. Jednakże ze względu na swe potrzeby, a także fakt, iż nie hoduje się ich jako psy rodzinne, zupełnie nie nadają się do życia w mieście. Będą nieszczęśliwe i nie odnajdą się miedzy wielkimi betonowymi budynkami, potrzebują przestrzeni.

Nazwa: Briquet du Midi (dawna), Ariégois, Ariege hound, Ariégeois.
Przeznaczenie pierwotne: Polowania z bronią palną.
Przeznaczenie obecne Polowania, pies do towarzystwa.
Długość życia: 8-10 lat.
Wzrost i waga: 50-58 cm, około 30 kg.
Umaszczenie: czarno białe z podpalaniem.

© Załoga Chartykasa