VIII grupa FCI

FCI 109/VIII.2  |  Wielka Brytania

Clumbery były ukochanymi psami myśliwskimi brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokracji. Edward VII za sprawą swojego ojca – księcia Alberta – założył własną „Of Sandringham”,  po tym jak w 1861 roku zakupił  posiadłość o takiej nazwie. Jerzy kontynuował pracę Edwarda, niemniej jego syn Edward VIII nie dbał o hodowlę i po śmierci Jerzego rozkazał zabić wszystkie psy. II Wojna Światowa znowu przyniosła zniszczenie hodowli, ale grupa pasjonatów podobnie dokonała rekonstrukcji rasy.
Clumber Spaniel jest dużym, masywnym spanielem. Posiada szeroką i dużą głowę o wyraźnym przełomie czołowym i głęboko osadzonych oczach. Jego jedwabista i czysto biała szata jest szczególnie obfita na szyi i klatce piersiowej. Jest oddanym, pojętnym i wytrzymałym psem o wyczulonym węchu. Na zwierzynę płową używa się dziś raczej szybszych, żywszych ras psów, ale jako pies wystawiający clumber jest nadal bardzo ceniony. Nadaje się zwłaszcza do pracy w łowisku o gęstym poszyciu i na mokradłach, a przy tym wykorzystuje się przy tym nie tylko jego wyśmienity nos, ale i jeszcze inne szczególne cechy – niezwykłą metodyczność i zaangażowanie w pracę.

Clumber z oddaniem przeszukuje bezgłośnie cal po calu powierzone mu łowisko i nic nie ujdzie jego uwadze. Ponieważ chętnie wchodzi do wody, używany jest do polowań na kaczki i bekasy, a jego odporność i oddanie sprawiają, że jest nieocenionym pomocnikiem myśliwego.W domu są to najlepszymi przyjaciółmi kanapy, na której chętnie się wylegują. Są to miłe, przyjazne psy, bardzo przywiązane do człowieka i mu oddane.

© psy-pies.com

Dobrze sprawdzają się z dziećmi, są bardzo cierpliwe i zawsze przyjacielsko do nich nastawione. Cierpi przez to, bo mali przyjaciele nie znają miary w ciągnięciu go za włosy czy za uszy. Sympatia wobec dzieci jest zazwyczaj odwzajemniona – maluchy chętnie nie rozstawałyby się z nim ani na chwilę i wciągały go do wszystkich swych zabaw. Dlatego trzeba bardzo starannie nauczyć dzieci, by traktowały psa w możliwie serdecznie i łagodnie – a wtedy nic nie rozerwie więzów przyjaźni między psem a młodymi ludźmi.

Clumber spaniel niechętnie zaprzyjaźnia się z byle kim i nie akceptuje każdego, kogo spotka. Jego powściągliwy, dość nieufny charakter nie pozwala mu na kumplowanie się z byle kim i niełatwo zdobyć jego przyjaźń.
Nazwy: Clumber spaniel, clumber.
Przeznaczenie pierwotne: tropienie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, do tropienia.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: 29-36 kg, 48-51 cm.
Umaszczenie: biała z brązowymi znaczeniami na uszach i pysku.

 

© Załoga Chartykasa