I grupa FCI

FCI 293/I.1  |  Australia

Większość hodowców sądzi, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania psów w typie owczarka angielskiego i psów collie przybywających wraz z napływową ludnością na kontynent australijski. Ze skrzyżowania tych ras miała się narodzić już na terenie Australii suka imieniem Kelpie, która dała początek współczesnym owczarkom australijskim.

© kelpie.co.uk

Kelpie jest zwinnym, aktywnym psem przeznaczonym do ciężkiej pracy. Uważa się, że jego praca przy stadzie zastępuje prace kilku jeźdźców. W razie potrzeby, na przykład gdy owce zboczą z kursu, potrafi biegać im po grzbietach, by narzucić kierunek. Potrzebują ogromnej ilości ruchu. Jeśli zbyt długo przebywa zamknięty, staje się znudzony i sfrustrowany.

Psy te są nieustępliwe, niezależne, bardzo inteligentne, wierne i całkowicie oddane swoim obowiązkom. Szybko uczą się nowych komend i chętnie wykonują polecenia właściciela. Są w niego ślepo zapatrzone, bystre i szybko reagują na zmianę otoczenia. Zdają się mieć niewyczerpane pokłady energii, co może być problematyczne, gdy mamy gorszy dzień lub mało czasu, aby zająć się psem. Mają wrodzony instynkt i umiejętności niezbędne do pasienia owiec, warto więc umożliwić im wykonywanie pracy, do której są stworzone.

© belokakelpies.com.au

Są też łagodne w stosunku do ludzi i posłuszne, łatwe do ułożenia, czujne, są oddanymi towarzyszami. Owczarki te, to rasa towarzyska, potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, świetnie nadają się jako towarzysze dzieci czy osób niepełnosprawnych. Nie nadają się jednak dla rodzin z bardzo małymi dziećmi ze względu na swą hiperaktywność (łatwo mogą zrobić dziecku krzywdę). Nie powinno się ich także trzymać w mieście, potrzebują przestrzeni i miejsca do wybiegania się. Kelpie jest pokojowo nastawiony do innych psów. Nigdy sam nie zaczepi innego psa, a przy konflikcie sam schodzi z „drogi”.

Generalnie są to psy zdrowe, nie występują u nich typowe choroby genetyczne, czasem zdarzają się przypadki dysplazji czy problemów z rzepką, jest to jednak bardzo niski odsetek.

© elelur.com

Nazwy: Owczarek australijski kelpie, australian kelpie, kelpie, kelpie australijski, australijski pies zaganiający, barb, owczarek australijski, kelpie australiano,
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, zaganianie zwierząt domowych.
Długość życia: około 13-14 lat.
Waga i wzrost: 11-20 kg, 43-51 cm.
Umaszczenie: płowe, rude, błękitne, brązowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane, czarne.

© Załoga Chartykasa